Menu

The Japanese live the longest and are the most physically fit

The Japanese live the longest and are the most physically fit
Japończycy mogą poszczycić się imponującą średnią długością życia ponad 84 lat, niskim wskaźnikiem otyłości wśród dorosłych, który wynosi nieco ponad 5 proc. i bardzo niskim wskaźnikiem zgonów z powodu otyłości. (Fot. Getty Images)
The inhabitants of the Land of the Rising Sun know very well how to take care of their well-being. According to new research, the Japanese can boast not only the highest longevity rate, but also impeccable physical fitness. Singapore and Switzerland are also on the podium of the 'healthiest' countries in the world.
News available in Polish

W świecie pełnym trudnej do oszacowania liczby diet i różnorodnych form treningów, warto wzorować się na tych, którzy do perfekcji opanowali sztukę zdrowego stylu życia. Inspiracji dostarcza badanie przeprowadzone przez zespół platformy MagicalNepal.

W badaniu wzięto pod uwagę kilka czynników: średnią długość życia, odsetek osób otyłych, odsetek zgonów z powodu otyłości, palenia, chorób układu oddechowego, krążenia oraz zanieczyszczenia powietrza, a także ilość spożywanego alkoholu i odsetek osób, które są nieaktywne fizycznie.

Zebrane dane pozwoliły określić, w którym kraju mieszkańcy są najzdrowsi i najbardziej sprawni fizyczne. Japonia uzyskała 78,33 punktu na 100.

Japońska dieta słynie z zupy miso i sushi, a także wszechobecnego ryżu... (Fot. Getty Images)

Japończycy mogą poszczycić się imponującą średnią długością życia ponad 84 lat, niskim wskaźnikiem otyłości wśród dorosłych, który wynosi nieco ponad 5 proc. i bardzo niskim wskaźnikiem zgonów z powodu otyłości, utrzymującym się na poziomie 3,92 proc.

Choć Japonia słynie ze zdrowej diety i zamiłowania do aktywności fizycznej, wciąż ponad 35 proc. jej mieszkańców to osoby, które są niedostatecznie aktywne fizycznie. Dieta w Japonii jest bogata w ryby, warzywa, strączki i ryż. Japońscy seniorzy preferują najprostsze aktywności - jak chociażby spacery czy wędrówki po górach.

Drugim "najzdrowszym" krajem na świecie jest Singapur, który w zestawieniu ogólnym zyskał 77,04 puntu. Średnia długość życia mieszkańców Singapuru wynosi 82 lata, co jest zasługą zdrowej diety i wysokiego wskaźnika aktywności fizycznej. Dzięki temu zaledwie 15 proc. dorosłej populacji cierpi z powodu otyłości.

Mieszkańcy Singapuru są aktywni fizycznie i to ma wpływ na ich długowieczność. (Fot. Getty Images)

Zdrowie dopisuje też Szwajcarom. Wędrówki piesze i narciarstwo to kluczowe aktywności fizyczne, które pozwalają Helwetom pozostać aktywnymi.

"To może wyjaśniać niski poziom nieaktywnych dorosłych, utrzymujący się na poziomie 23,7 proc., co również koreluje z niższym poziomem otyłości, wynoszącym 12,5 proc. Średnia długość życia w Szwajcarii wynosi 84 lata, co jest drugim najwyższym wynikiem na świecie, zaraz za Japonią" – wskazuje badanie.

Poza podium znalazły się Francja i Norwegia, które wyprzedziły Finlandię, Szwecję, Peru, Koreę Południową i Islandię.

Czytaj więcej:

Średnia oczekiwana długość życia w UK spadła do najniższego poziomu od dekady

Mieszkańcy UE żyją coraz dłużej. Hiszpanie i Włosi z najwyższą średnią długości życia

Do 2050 r. oczekiwana długość życia na świecie wzrośnie o niemal 5 lat

    Rates by NBP, date 14.05.2025
    GBP 5.0419 złEUR 4.2455 złUSD 3.7775 złCHF 4.5206 zł

    Sport