Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK life expectancy falls to lowest level in a decade

UK life expectancy falls to lowest level in a decade
Poprawa wskaźników dotyczących średniej długości życia w UK będzie wymagała sporego nakładu pracy nie tylko ze strony rządu. (Fot. Getty Images)
Life expectancy across the UK has fallen to its lowest level in a decade, mainly owing to the impact of the coronavirus pandemic, data shows.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szacuje się, że chłopcy urodzeni w latach 2020-2022 dożyją 78,6 lat, co oznacza spadek o 38 tygodni - w porównaniu z podobnym przedziałem czasowym w latach 2017-2019.

W przypadku dziewcząt średnia przewidywana długość życia w tym samym okresie wynosi 82,6 lat, co również stanowi spadek o 23 tygodnie w porównaniu z latami 2017 i 2019.

Obniżenie średniej oczekiwanej długości życia oznacza, że spadła ona do poziomu odnotowanego dekadę wcześniej w latach 2010-2012, kiedy mężczyźni mogli oczekiwać dożycia do 78,7 lat.

Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) stwierdziło, że spadek ten wynika przede wszystkim z wpływu pandemii, w wyniku której gwałtownie wzrosła liczba zgonów.

Pamela Cobb z ONS podkreśliła, że chociaż dane dotyczące oczekiwanej długości życia spadły, nie musi to oznaczać, że dziecko urodzone podczas pandemii będzie żyło krócej ze względu na zmieniające się wskaźniki śmiertelności w ciągu ich życia.

Veena Raleigh, starsza analityczka organizacji The King's Fund, zauważyła, że dane są niepokojące i "uwidaczniają wpływ, jaki miała pandemia na średnią oczekiwaną długość życia w UK".

"Choć większość krajów na świecie doświadczyła tragicznych w skutkach zgonów z powodu Covid-19, kilka badań wykazało, że wyższa śmiertelność w UK podczas pandemii przewyższyła tę odnotowaną w większości innych porównywalnych krajów Europy Zachodniej i innych państw osiągających wysokie dochody" – stwierdziła.

"Stosunkowo wysoka śmiertelność w UK podczas pandemii nastąpiła po okresie spadku średniej oczekiwanej długości życia w dekadzie poprzedzającej pandemię, co oznacza dalsze spadki w i tak już słabym rankingu UK w stosunku do porównywalnych krajów przed rokiem 2022" – zaznaczyła.

Raleigh dodała, że wiele zgonów w UK było spowodowanych chorobami, którym można było zapobiec, oraz że "poprawa średniej długości życia w UK będzie wymagała spójnej strategii międzyrządowej, która wspiera ludzi w dokonywaniu zdrowych wyborów, wcześniej diagnozuje i leczy choroby oraz zmniejsza nierówności zdrowotne poprzez poprawę stanu zdrowia ludzi w biedniejszych społecznościach".

Czytaj więcej:

Oczekiwana długość życia w UK rośnie wolniej niż w pozostałych krajach G7

Emerytura od 75. roku życia? Eksperci naciskają na brytyjski rząd

Oto londyńskie dzielnice, których mieszkańcy żyją najdłużej

Naczelny lekarz Anglii: UK czeka kryzys związany ze starzeniem się społeczeństwa

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement