Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

How much has Poland's trade with the UK been affected by Brexit? Losses estimated

How much has Poland's trade with the UK been affected by Brexit? Losses estimated
Handel brytyjsko-polski napotkał spore trudności w wyniku Brexitu. (Fot. Getty Images)
The scale of losses resulting from the departure of Great Britain from the single European market amounts to EUR 1 billion only in trade with Poland - indicated the Polish Economic Institute According to analysts, it results, among others, from from excess purchases at the end of 2020, before the expected introduction of trade restrictions on the British-EU border.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

PIE zwrócił uwagę, że w I kwartale 2021 r. obroty towarowe Polski z Wielką Brytanią były niższe o 840 mln euro w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. Aby jednak wyeliminować wpływ pandemii na polsko-brytyjskie obroty handlowe, warto - zdaniem analityków - odnosić się do danych z 2019 r.

"W stosunku do I kwartału 2019 r., obroty w trakcie trzech pierwszych miesięcy spadły o 1 062 mln euro" - zaznaczyli. Dodali, że w ujęciu wartościowym większy spadek odnotował eksport – o 634 mln euro względem 2019 r., import zmalał o 427 mln euro. "Skala spadku była jednak wyższa w imporcie, który zmniejszył się o 30 proc., podczas gdy eksport Polski do Wielkiej Brytanii zmalał o 16 proc." - zauważył PIE.

Część strat, jak wyjaśniono, jest powiązana z nadmiarowymi zakupami dokonywanymi pod koniec 2020 r. po obu stronach Kanału La Manche. "Brytyjscy i unijni importerzy robili wtedy zapasy przed spodziewanym wprowadzeniem obostrzeń handlowych na granicy" - zaznaczono. Zwrócono uwagę na zauważalne wyhamowanie spadków w handlu z Wielką Brytanią w marcu 2021 r. Nadal jednak polsko-brytyjskie obroty towarowe nie osiągnęły poziomu z marca 2019 r. - eksport Polski wciąż był o 6 proc. niższy, a import o 10 proc. Zdaniem ekspertów przyczynić się do tego mogło kilka czynników: kończące się zapasy zgromadzone w ubiegłym roku, coraz większe doświadczenie w handlu na nowych warunkach, prowadzona akcja szczepień oraz związana z tym poprawa nastrojów konsumentów w wyniku coraz bardziej realnego wygaszenia pandemii.

PIE zaznaczył, że straty w handlu z UK nadrabiają też pozostałe państwa UE. Według danych Krajowego Biura Statystycznego ONS, na które powołuje się Instytut, w marcu 2021 r. eksport Wielkiej Brytanii do UE (wyrównany sezonowo) był o 8,6 proc. wyższy niż w lutym br., a import – o 4,5 proc. "głównie przez wzrost sprzedaży samochodów". "To jednak nadal o odpowiednio 7 proc. i 22 proc. mniej niż w grudniu 2020" - wskazano.

Jak podano, wśród grup produktów (według działów PKD) o co najmniej 5-proc. udziale w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii, największe spadki w I kwartale 2021 r. odnotowały wyroby przemysłu motoryzacyjnego (spadek o 37 proc. w porównaniu do I kwartału 2019 r.); pozostałe maszyny i urządzenia (o 16 proc.); urządzenia elektroniczne (o 14 proc.). W przypadku urządzeń elektrycznych spadek sięgnął 9 proc., wyrobów chemicznych ponad 8 proc. a artykułów spożywczych o ponad 7 proc. "Lepiej poradziły sobie tylko meble, których eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 4,3 proc. w 2021 r. w stosunku do 2019 r." - zauważono.

Dodano, że w imporcie najwyższy spadek odnotowano w sektorze maszyn i pozostałych urządzeń, który zmniejszył się o 36 proc. O ponad 20-proc. załamała się wartość importu wyrobów przemysłu motoryzacyjnego, chemikaliów oraz wyrobów z gumy i wyrobów sztucznych. Wzrosty wartości importu odnotowano w przypadku pozostałego sprzętu transportowego (o 61 proc. w stosunku do 2019 r.) oraz metali (o 54 proc.).

Z kolei największe spadki polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii w I kwartale br. odnotowały m.in. samochody (-61 proc.), srebro (-55 proc.), pojazdy ciężarowe (-45 proc.), telewizory (-30 proc.) czy mięso drobiowe (-18 proc.). Wzrósł natomiast eksport trzech kategorii produktów o co najmniej 1-proc. udziale w polskim eksporcie: czekolady (10 proc.), mebli do siedzenia (5 proc.) oraz innych mebli (2 proc.).

Zdaniem PIE, trudno będzie zweryfikować skalę spadku obrotów wynikającego z wyjścia Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku. "Różnica względem 2019 r. w kolejnych miesiącach może to wykazać, jednak można się jednocześnie spodziewać wzrostu wymiany w związku z odmrażaniem gospodarek" - ocenili. Wpływ na wielkość obrotów będą też mieć takie czynniki, jak wzrost znaczenia usług w wydatkach konsumenckich i związane z tym możliwe zmniejszenie zakupów towarów czy utrudnienia w łańcuchach dostaw związane z brakiem mikroprocesorów w sektorze motoryzacyjnym.

Czytaj więcej:

Brexit: Eksport mleka i śmietany do krajów UE spadł o 96 proc.

Były negocjator UE ds. Brexitu: "Należy zawiesić imigrację do Unii na 3-5 lat"

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement