Menu

Ireland's new Green List: Germany, Poland, Cyprus and Iceland added as six countries removed

Ireland's new Green List: Germany, Poland, Cyprus and Iceland added as six countries removed
Na liście oprócz Polski znalazły się: Cypr, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa i Niemcy. (Fot. Getty Images)
The Department of Foreign Affairs has updated the Government's Green List of countries where you can travel without having to restrict your movements on your return. This list, which comes into effect from Monday 21 September, includes seven destinations. These are Cyprus, Finland, Germany, Iceland, Latvia, Lithuania and Poland.
Advertisement
News available in Polish

Na liście oprócz Polski znalazły się: Cypr, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa i Niemcy, zaś zdjęte zostały z niej: Estonia, Grecja, Grenlandia, Norwegia, Słowacja, Węgry i Włochy. Zmiany wejdą w życie w najbliższy poniedziałek.

Irlandzkie władze zalecają, aby powstrzymać się od podróży do państw spoza listy, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne, zaś w przypadku powrotu z któregoś z nich należy przez 14 dni pozostawać w jednej lokalizacji i unikać bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.

Aktualizacja "zielonej listy" jest efektem ustaleń podjętych we wtorek przez irlandzki rząd. Zgodnie z nimi, lista będzie aktualizowana co tydzień, w każdy czwartek, a zmiany będą wchodzić w życie w następujący po nim poniedziałek.

Warunkiem uznania danego kraju za bezpieczny jest to, że - według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni nie może przekraczać 25 na 100 tys. mieszkańców.

Na pierwszej "zielonej liście" znalazły się te kraje, w których ten wskaźnik był niższy niż w Irlandii, ale w związku z tym, że w Irlandii w ostatnich kilku tygodniach liczba zakażeń również szybko rośnie, kryterium to przestało spełniać swoje zadanie.

Czytaj więcej:

Wirusolog z Irlandii alarmuje: "Grozi nam sytuacja nie do opanowania"

Irlandia: Protest przeciwko restrykcjom koronawirusowym, zatrzymano cztery osoby

Irlandia: Unijny komisarz rezygnuje po skandalu z łamaniem restrykcji

Irlandia: 307 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od połowy maja

Irlandia: Rząd wprowadza zmiany w ograniczeniach w związku z koronawirusem

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement