Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ireland: Ggovernment fears the impact of disinformation on democratic processes

Ireland: Ggovernment fears the impact of disinformation on democratic processes
Zagrożenia związane z rozwojem technologii mogą wpłynąć negatywnie na procesy demokratyczne - ocenił irlasndzki rząd. (Fot. Thinkstock)
The Government of Ireland fears the impact of disinformation and cyber attacks on electoral processes. According to the unpublished governmental report, social networks and search engines are the most risky - reports the Sunday Independent newspaper.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport opracowany przez rządową międzyresortową grupę ds. bezpieczeństwa procesów wyborczych i dezinformacji powstał we współpracy z wieloma ekspertami i ujmuje wnioski płynące z doświadczenia administracji państwowej innych krajów - przekazuje "Sunday Independent".

Według raportu, niewielkim ryzykiem ingerencji w wybory obciążony jest proces liczenia głosów. Zdaniem ekspertów, ryzyko wpływu wiąże się również z oddziaływaniem mediów takich, jak telewizja, radio oraz prasa.

"W wyniku całościowej oceny stwierdziliśmy, że ryzyko wpływu na procesy wyborcze w Irlandii jest relatywnie niskie. Ocenę tę sformułowano w oparciu o analizę czynników, których występowanie już potwierdzono" - napisali autorzy raportu. "Stwierdza się jednakże, że rozprzestrzenianie się dezinformacji i możliwość cyberataków na systemy wyborcze stwarzają ryzyko znacznie większej wagi" - dodali.

Obawy irlandzkiego rządu potwierdzają badania przeprowadzone przez amerykański instytut badawczy MIT (Massachusetts Institute of Technology), w których naukowcy wykazali, że fałszywe informacje rozprzestrzeniają się znacznie sprawniej w mediach społecznościowych, niż prawdziwe doniesienia medialne. Fałszywe informacje docierają do swoich odbiorców również sześć razy szybciej, niż informacje prawdziwe.

Zdaniem analityka danych Sorousha Vosoughiego, który przewodził jednemu z zespołów badawczych MIT zajmujących się tą problematyką, "jest całkiem jasne, że fałszywe informacje radzą sobie znacznie lepiej niż prawdziwe wiadomości i nie jest to wyłącznie kwestia działania botów i zautomatyzowanych kont. Można powiedzieć, że fakt ten jest osadzony głęboko w ludzkiej naturze".

Międzyresortowa grupa ds. bezpieczeństwa procesów wyborczych i dezinformacji powstała w związku z uchwaleniem w Irlandii w 2017 roku projektu prawa, które ma zakazywać zagranicznym firmom i organizacjom opłacania reklam o tematyce politycznej w Irlandii. Zjawisko tego rodzaju zaobserwowano przy okazji wyborów prezydenckich w USA z 2016 roku.

Organizacje i firmy, które zostaną uznane jako winne takiego czynu, mogą narazić się na grzywnę w wysokości do 10 tys. euro, a ich przedstawiciele - na karę pozbawienia wolności do lat pięciu. W myśl proponowanego prawa, wykroczeniem będzie również rozpowszechnianie w internecie fałszywych informacji. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement