Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ipsos: Are Poles good drivers?

Ipsos: Are Poles good drivers?
W badaniu Ipsos uwzględniono 11 krajów i postanowiono sprawdzić, jak wypadają Polacy na tle innych narodowości. (Fot. Getty Images)
Half of Polish drivers do not maintain a safe distance from the vehicle in front of them, but this is still the best result among the 11 countries surveyed in Europe, according to the Ipsos study for the Vinci Autoroutes foundation. The survey also shows that less often than other Poles they reach for the phone while driving.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z badania przeprowadzonego na grupie 12,4 tys. kierowców z 11 krajów europejskich - w tym Polski - wynika, że 55 proc. kierowców przyznaje się do używania wulgaryzmów wobec innych użytkowników dróg. W Polsce do obrzucania obelgami innych kierowców przyznaje się tylko 40 proc. kierujących.

Lepiej Polacy wypadają również, jeśli chodzi o zachowanie dystansu od poprzedzającego nas pojazdu. Wśród badanych z 11 krajów europejskich aż 61 proc. kierowców odpowiedziało, że nie utrzymuje w trakcie jazdy bezpiecznej odległości. W Polsce przyznało się do tego 50 proc. kierowców. To najlepszy wynik spośród badanych krajów.

Według badania, 13 proc. kierowców z krajów europejskich miało zdarzenie drogowe spowodowane sennością za kierownicą. W Polsce ten wynik jest identyczny. Z kolei 11 proc. kierowców w Europie zaznaczyło, że przyczyną wypadku było korzystanie z telefonu komórkowego. W Polsce ten wynik jest lepszy i wynosi 9 proc.

Gorzej Polacy wypadają natomiast, jeśli chodzi o zachowanie na drodze. 16 proc. europejskich kierowców przyznaje, że za kierownicą zachowuje się bardziej nerwowo, impulsywnie i agresywnie. W Polsce do takiego zachowanie przyznaje się 20 proc. kierowców.

Aż 78 proc. kierowców ze wszystkich 11 krajów przyznaje, że zdarza im się oderwać wzrok na ponad 2 sekundy od drogi. W Polsce przyznaje się do tego 85 proc. kierowców.

"Niemal wszyscy, bo 97 proc. badanych, opisują swoje zachowanie za kierownicą używając minimum jednego pozytywnego określenia, natomiast 83 proc. określa innych co najmniej jedną negatywną cechą" - możemy przeczytać w komentarzu do badania. W Polsce odpowiednio 98 proc. ocenia pozytywnie siebie, a 88 proc. negatywnie innych.

28 proc. kierowców z krajów europejskich uważa, że dopuszczalne jest prowadzenie pojazdu pod wpływem zmęczenia, a 39 proc., że zmęczeni są tak samo dobrymi kierowcami. Z kolei ponad 80 proc. wyruszających w długą trasę śpi przed nią zbyt krótko.

Badanie Barometr Odpowiedzialnej Jazdy zostało przeprowadzone przez Ipsos z wykorzystaniem ankiety internetowej, trwającej od 28 lutego do 9 marca 2020 r. Badaniem objęto 12 400 osób w wieku powyżej 16 lat, w tym co najmniej 1 000 osób w każdym z 11 ankietowanych krajów. Reprezentatywność każdej grupy zapewnia metoda kwotowa.

Czytaj więcej:

36-letni Polak skazany za jazdę pod wpływem alkoholu

Miganie się od mandatu może być dużo droższe

Wrocław: Na lotnisku "żartował", że ma granaty i karabin. Zapłaci 500 zł mandatu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement