Menu

Indonesia: Earthquake fatalities increased to 56

Indonesia: Earthquake fatalities increased to 56
Wielu mieszkańców kraju jest przerażonych i obawia się powrotu do domów. (Fot. Getty Images)
The death toll of the earthquake that hit the Indonesian Pacific island of Celebes on Friday rose to 56, local authorities said today. Many people still refuse to return home, and the risk of coronavirus infections is increasing in temporary camps.
Advertisement
News available in Polish

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 zniszczyło lub poważnie uszkodziło wiele budynków na wyspie, zwłaszcza w stolicy prowincji Celebes Zachodni, Mamuju. Kilka tysięcy osób straciło dach nad głową, a co najmniej kilkaset zostało rannych.

Wczoraj rano na południu wyspy odczuwalny był silny wstrząs wtórny. Osunięcia ziemi zablokowały dojazd do jednej z najważniejszych dróg wyspy. Ratownicy w niedzielę nadal przeszukują gruzy budynków w nadziei na odnalezienie ocalałych.

Marynarka wojenna Indonezji wysłała na Celebes okręt szpitalny, który ma odciążyć te szpitale, które przetrwały wstrząsy, a teraz nie są w stanie udzielić pomocy wszystkim rannym.

W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, z ruin wydobyto ciała kilkudziesięciu osób; inne ofiary odnaleziono na południu wyspy, gdzie sobotni wstrząs wtórny był najbardziej odczuwalny.

Wielu mieszkańców Celebes ogarnęła panika. Pamiętają potężne trzęsienie ziemi i tsunami z 2018 roku. Teraz część osób ewakuowanych nie chce wracać do domów. Ze względu na ryzyko zwielokrotnienia zakażeń wśród osób stłoczonych w tymczasowych obozach władze prowincji ogłosiły, że podzielą zebranych tam ludzi na grupy ryzyka epidemicznego.

W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób; około 170 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 roku. Olbrzymie fale tsunami wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Czytaj więcej:

Chorwacja: Silne trzęsienie ziemi pod Zagrzebiem

Indonezja: Katastrofa Boeinga 737. Zginęło co najmniej 50 osób

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement