Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Huawei 'prepared to sign no-spy agreement with UK government'

Huawei 'prepared to sign no-spy agreement with UK government'
Czy Brytyjczycy zaufają Huawei? (Fot. Getty Images)
Huawei's chairman has said the Chinese company would be prepared to sign a 'no-spy agreement' with the British government to reassure politicians that it has no intention of allowing its technology to be used for surveillance.
Advertisement
News available in Polish

"Jesteśmy gotowi do podpisania z władzami poszczególnych krajów umów zakazujących szpiegostwa; w tym z rządem Wielkiej Brytanii. Zobowiązujemy się, że nasz sprzęt będzie spełniać standardy bezpieczeństwa oraz będzie wolny od podejrzeń o szpiegostwo czy ukryte możliwości dostępu" - przekonywał podczas wczorajszej konferencji prasowej w Londynie Liang Hua.

Prezes zarządu zaznaczył, że Wielka Brytania wypracowała dobre mechanizmy zarządzania ryzykiem wynikającym z cyberzagrożeń. Menedżer wskazał jednak, iż rząd powinien zastosować podejście oparte na faktach, podkreślając, że kwestie bezpieczeństwa są ważne, lecz powinny być traktowane na równi z zagadnieniami ekonomicznymi. Liang dodał, że podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii nie spotkał się z przedstawicielami brytyjskiego rządu, a jedynie z partnerami biznesowymi.

Menedżer ocenił, że zagrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa sieci nie dotyczą wyłącznie jednej firmy, a są problemem globalnym, wymagającym rozwiązań technicznych w zakresie całej branży telekomunikacyjnej. Liang przekonywał także, że nie ma chińskiego prawa wymagającego od firm zbierania danych wywiadowczych czy instalacji tzw. tylnych drzwi w zabezpieczeniach produkowanych urządzeń.

Stany Zjednoczone od miesięcy naciskają na sojuszników, by wykluczyli Huawei Technologies, największego producenta sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, z udziału w modernizacji sieci telekomunikacyjnych i wprowadzania technologii 5G. Zdaniem Waszyngtonu, sprzęt chińskiej produkcji może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń koncernu zgłaszały również m.in. Nowa Zelandia, Norwegia i Niemcy.

Huawei i władze ChRL konsekwentnie odrzucają oskarżenia, jednak USA i Australia oficjalnie wykluczyły spółkę z prac nad wdrażaniem 5G.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Advertisement