Menu

Google gromadzi szczegółowe dane medyczne Amerykanów

Google gromadzi szczegółowe dane medyczne Amerykanów
Co najmniej 150 pracowników Google ma dostęp do informacji medycznych setek milionów pacjentów. (Fot. Getty Images)
Gigant światowego sektora IT, koncern Google w ramach tajnego programu 'Nightingale' gromadzi szczegółowe dane medyczne Amerykanów z 21 stanów. O istnieniu programu jako pierwszy poinformował dziennik 'Wall Street Journal'.
Reklama

Google rozpoczął ten do niedawna tajny program wspólnie z siecią katolickich instytucji medycznych Ascension Healthcare z siedzibą w St. Louis w stanie Missouri. Sieć ta obejmuje 2 600 szpitali, poradni zdrowotnych, laboratoriów medycznych i innych placówek medycznych.

Jak podał w poniedziałek na stronie internetowej "WSJ", ani pacjenci, ani lekarze i personel medyczny pracujący w placówkach Ascension Healthcare nie zostali poinformowani, że szczegółowe dane osobiste są gromadzone przez Google w ramach programu "Nightingale". Obecnie co najmniej 150 pracowników Google ma dostęp do informacji medycznych setek milionów pacjentów placówek AH.

Rzecznicy Google i AH w reakcji doniesienia "WSJ" utrzymują, że program "Nightingale" jest zgodny z prawem federalnym USA oraz przewiduje "rygorystyczną ochronę danych osobowych".

Ani pacjenci, ani lekarze i personel medyczny nie zostali poinformowani, że dane są gromadzone przez Google. (Fot. Getty Images)

Zdaniem ekspertów prawnych, przyjęta w 1996 roku ustawa o ubezpieczeniach medycznych rzeczywiście pozwala szpitalom i innym placówkom medycznym na wymianę bez wiedzy pacjentów informacji o ich stanie zdrowia ze swoimi partnerami biznesowymi (takimi jak firmy ubezpieczeniowe), jeśli informacje te są wykorzystywane "wyłącznie w celu pomagania instytucjom objętym ubezpieczeniem w spełnianiu ich funkcji w dziedzinie opieki medycznej".

Zbieranie danych medycznych w ramach projektu "Nightingale" ma pomóc Google w stworzeniu nowego oprogramowania, opartego na sztucznej inteligencji i gromadzeniu danych z zastosowaniem chmury obliczeniowej, które pozwoliłoby na opracowanie planów leczenia i zaleceń dla indywidualnych pacjentów.

"Opracowanie takiego programu i systemu gromadzenia danych medycznych pomoże w poprawie rezultatów, zmniejszeniu kosztów i ratowaniu życia pacjentów" - poinformował Tariq Shaukat, prezes Google Cloud. Jest to oddział Google, któremu podlega "Nightingale".

Podobne prace prowadzą też rywale Google, tacy jak Apple. (Fot. Getty Images)

Podobne prace nad oprogramowaniem przydatnym w gromadzeniu danych medycznych i opracowaniu nowych terapii prowadzą też rywale Google, tacy jak Apple, Microsoft i Amazon. Zdaniem ekspertów, prace Google'a są jednak bardziej zaawansowane.

Tego typu prace gigantów światowego sektora IT budzą poważne zastrzeżenia, m.in. natury etycznej. Obrońcy prawa obywateli do prywatności wskazują m.in. na możliwość włamania się hakerów do banku danych medycznych. 

Czytaj więcej:

Brytyjski urząd skontroluje Facebooka i Google

USA: Google płaci chętnym 5 USD za wizerunek twarzy do szkolenia AI

Rosja wzywa Google, by firma nie "reklamowała" protestów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama