Glasgow: Kszczot wins, good performances of Swoboda and Ennaoui

Trwa świetna passa Polaka. (Fot. Getty Images)
Adam Kszczot of Poland won the fifth race in the 800 meters in the Men's 800 metres final during the Glasgow Indoor Grand Prix at Emirates Arena.

Wicemistrz świata z Pekinu Kszczot (RKS Łódź), przez wielu nazywany specjalistą od biegów pod dachem, w 2016 roku nie zaznał jeszcze goryczy porażki. Triumfował kolejno w Duesseldorfie, Karlsruhe, Toruniu, Sztokholmie i Glasgow. Na halowe mistrzostwa świata w Portland się jednak nie wybiera, bo są zbyt późno. Woli odpuścić i przygotowywać się do sierpniowych igrzysk w Rio de Janeiro.

Podobnie zresztą jak Ennaoui. Zawodniczka klubu Lubusz Słubice jest w znakomitej formie, ale do Portland nie pojedzie. Wczoraj czasem 8.49,07 zajęła drugie miejsce w biegu na 3000 m, przegrała tylko z Kenijką Nancy Chepkwemoi - 8.49,06. W historii polskiej lekkoatletyki tylko dwie zawodniczki były szybsze od podopiecznej Wojciecha Szymaniaka - Lidia Chojecka (8.38,21) i Sylwia Ejdys (8.43,22). Szósta w Glasgow była Renata Pliś (Maraton Świnoujście) - 8.50,75.

Kolejny bardzo dobry bieg zanotowała Swoboda. Sprinterka Czwórki Żory w silnie obsadzonej rywalizacji na 60 m zajęła trzecie miejsce. Rekordzistka świata juniorek na tym dystansie (7,07) w finale uzyskała czas 7,15. Przegrała z mistrzynią świata na 200 m Holenderką Dafne Schippers - 7,10 i Jamajką Elaine Thompson - 7,14. To był też jej ostatni występ w sezonie zimowym.

Trzecia w Glasgow była także Joanna Jóźwik (AZS AWF Warszawa). Finalistka mistrzostw świata przebiegła 800 m w 2.00,88, a szybsze były Kanadyjka Melissa Bishop - 2.00,19 i Brytyjka Laura Muir - 2.00,77.

O tyczce 5,60 skoczył Robert Sobera (AZS AWF Wrocław), co dało mu trzecią lokatę. Zwyciężył mistrz globu Kanadyjczyk Shawn Barber - 5,89. Konkurs trójskoku wygrał Amerykanin Omar Craddock - 16,93, a Karol Hoffmann (MKS Aleksandrów Łódzki) wynikiem 16,59 był trzeci.