Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spain and Portugal among the top European countries with the highest increase in mortality rates

Spain and Portugal among the top European countries with the highest increase in mortality rates
W Hiszpanii tylko w lipcu odnotowano o ponad 11 200 zgonów więcej, z czego ponad 2 200 na skutek wysokich temperatur. Na zdj. widok na Barcelonę. (Fot. PAU BARRENA/AFP via Getty Images)
Spain and Portugal are among the countries with the highest increase in deaths in Europe, according to the latest Eurostat figures from June 2022. Europe has seen an average of 6.2 per cent more deaths since the arrival of the coronavirus, reports the daily 'ABC'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na Półwyspie Iberyjskim ta nadwyżka jest znacznie wyższa - w Portugalii o prawie 24 proc., a w Hiszpanii o 16,7 proc. Osiem innych krajów europejskich odnotowało nadwyżki zgonów powyżej 10 proc: Estonia, Szwajcaria, Grecja, Austria, Holandia, Norwegia, Niemcy i Czechy. Polska - o 7,1 proc.

Według ekspertów, na których powołał się dziennik "ABC", do większej liczby zgonów przyczyniła się pandemia Covid-19, rozprzestrzenianie się innych wirusów oraz bezpośrednie i pośrednie konsekwencje globalnego wzrostu temperatur.

W Hiszpanii tylko w lipcu odnotowano o ponad 11 200 zgonów więcej, z czego ponad 2 200 na skutek wysokich temperatur - zgodnie z danymi Instytutu Zdrowia Carlos III. Lato 2022 r. było rekordowe pod względem występowania ekstremalnych upałów - łącznie 42 dni.

W kraju średnia temperatura wzrosła o ponad 1 stopień w ciągu 60 lat; nigdy wcześniej nie odnotowano tak szybkiego tempa wzrostu temperatur - zauważają eksperci i podkreślają, że zmiany klimatyczne związane z globalnym ociepleniem przyczyniają się do powodzi w krajach północnych oraz suszy i pożarów na południu.

Do tego trzeba dodać warunki klimatyczne sprzyjające rozprzestrzenianiu się chorób roznoszonych przez komary i kleszcze, jak denga, chikungunya czy gorączka Zachodniego Nilu.

W Europie śmiertelność związana z upałami wzrosła o 33 proc. w 2018 r. w porównaniu z 2000 r. (Fot. THOMAS COEX/AFP via Getty Images)

W Europie śmiertelność związana z upałami wzrosła o 33 proc. w 2018 r. w porównaniu z 2000 r. - zgodnie z danymi, którymi dysponuje profesor medycyny prewencyjnej na Uniwersytecie w Nawarze, Mairy Bes.

Odnosząc się do przyczyn nadmiernych zgonów w br., Bes wskazała na wielość czynników, poza bezpośrednim działaniem wysokich temperatur, jak wzrost chorób psychicznych, syndrom wypalenia personelu medycznego, obciążenia nowotworami i przewlekłymi chorobami, w tym sercowo- naczyniowymi.

Według ekspertów, światowe systemy opieki zdrowotnej stoją przed nowym, pilnym wyzwaniem: jak najszybciej wyjaśnić i powstrzymać nieoczekiwany znaczny wzrost zgonów.

Czytaj więcej:

WHO: Pandemia Covid-19 mogła spowodować bezpośrednio lub pośrednio śmierć nawet ponad 16 mln osób

Ocieplenie klimatu zwiększy ryzyko śmierci nawet o 60 proc.

Portugalia: Śmiertelność kobiet ciężarnych wzrosła do poziomu nienotowanego od 38 lat

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement