French Open: Swiatek was eliminated in the doubles semi-final

Iga i Nicole - nie udało im się wygrać finału, ale radziły sobie świetnie! (Fot. Facebook/Nicole Melichar)
Tennis players Iga Swiatek and Nicole Melicher were eliminated in the semi-finals of the French Open Grand Slam. The Polish woman who will play in Paris for the title in the single and the American lost to the seeded from Chilean Alexa Guarachi and Desirae Krawczyk from the USA 6: 7 (5-7), 6: 1, 4: 6.

W drodze do półfinału polsko-amerykański duet nie stracił seta. Zmierzył się m.in. z rozstawionymi z "szóstką" Czeszką Kvetą Peschke i Holenderką Demi Schuurs oraz z występującymi z "12" Laurą Siegemund i Wierą Zwonariową, zwyciężczyniami tegorocznego US Open. Niemka i Rosjanka skreczowały po przegraniu pierwszego seta.

Gdy w pierwszym secie piątkowego pojedynku Świątek i Melichar prowadziły 5:2, wydawało się, że są na dobrej drodze, by szybko awansować do finału. Od stanu 2:2 19-letnia tenisistka z Raszyna i jej starsza o osiem lat partnerka zapisały na swoim koncie oba kolejne gemy serwisowe rywalek. Polka grała wówczas na dużym luzie i wychodziło jej niemal wszystko. Siódmy gem był najdłuższym w tej odsłonie - składał się z 17 punktów. Guarachi i Krawczyk sześć razy były o krok od rozstrzygnięcia go na swoją korzyść, ale ostatecznie pierwszego "break pointa" wykorzystały ich przeciwniczki.

Gdy Świątek i Melichar brakowało już tylko gema do wygrania tej odsłony sytuacja jednak całkowicie odmieniła. Przy stanie 5:2 duet ten stracił podanie przy serwisie Amerykanki, a następnie Polki. Ta ostatnia na koniec 10. gema zaliczyła trzy błędy z rzędu. Coraz bardziej widać było też po niej emocje. Tie-break od początku układał się po myśli Chilijki i zawodniczki z USA, które prowadziły 4-0.

Podopieczna trenera Piotra Sierzputowskiego w dalszym ciągu miała gorszy okres w grze. Ona i jej partnerka zmniejszyły jeszcze chwilowo straty (4-3), a potem obroniły dwie piłki setowe, ale po zagraniu Krawczyk przy siatce spasowały. Ta odsłona trwała 74 minuty, czyli mniej więcej tyle co najdłuższe z dotychczasowych meczów Świątek w singlu.

Zmarnowana szansa zadziałała na nią i Melichar mobilizująco. W drugiej partii od stanu 1:1 nie oddały rywalkom już żadnego gema.

Decydujący set obfitował w przełamania. Kibice obejrzeli ich siedem, z czego od wyniku 1:1 sześć z rzędu. Polka znów przeżywała każde nieudane zagranie. W drugiej połowie tej partii zaś razem z Amerykanką miały dwukrotnie zastrzeżenia do decyzji sędziego. W dziewiątym gemie cztery razy doprowadziły do równowagi, ale ostatnie słowo należało do przeciwniczek, które przy serwisie Krawczyk wreszcie uniknęły straty podania. Po ostatniej akcji w tym gemie zła Świątek rzuciła rakietą o kort. Następnie ona serwowała, a rywalki odskoczyły na 40:0. Zawodniczka z Raszyna i Melichar obroniły dwie piłki meczowe, ale przy kolejnej rozpaczliwie biegnąca do piłki Polka wyrzuciła ją na aut. Pojedynek trwał dwie i pół godziny.

Świątek jest drugą w historii osobą z Polski, która w zmaganiach na kortach im. Rolanda Garrosa dotarła do półfinału zarówno w singlu, jak i w deblu. Jadwiga Jędrzejowska w 1939 roku w pierwszej konkurencji zatrzymała się na finale, a w drugiej sięgnęła po tytuł. Dwa lata wcześniej zaś w zmaganiach indywidualnych zakończyła występ na czołowej "czwórce".

19-letnia tenisistka z Raszyna dopiero po raz drugi startowała w deblu w zmaganiach tej rangi. W US Open 2019 razem z Magdą Linette odpadły w drugiej rundzie.

W finale singla Świątek wystąpi dzisiaj, a po drugiej stronie kortu stanie rozstawiona z "czwórką" Amerykanka Sofia Kenin.

Guarachi i Krawczyk w niedzielnym finale debla zagrają z występującymi z "dwójką" Francuzką Kristiną Mladenovic i Węgierką Timeą Babos.

French Open: Świątek awansowała też do półfinału debla!