French Open: Djokovic's record 23rd Grand Slam triumph

Do tej pory rekord 22 wielkoszlemowych zwycięstw Serb dzielił z Rafaelem Nadalem. Hiszpan, 14-krotny triumfator w stolicy Francji, nie bronił tytułu z powodu kontuzji. (Fot. Getty Images)
Novak Djokovic triumphed for the third time at the French Open and for the 23rd time in a Grand Slam tournament, which is a record. In the final in Paris, the third-seeded Serbian tennis player defeated the Norwegian Casper Ruud (No. 4) 7-6 (7-1), 6-3, 7-5.

36-latek z Belgradu wcześniej w Paryżu najlepszy był w 2016 i 2021 roku. Trzykrotnie zwyciężał też w US Open (2011, 2015, 2018). Najwięcej, aż dziesięć triumfów ma w Australian Open (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021, 2023). Siedem razy wygrywał Wimbledon (2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021, 2022).

Tym samym został pierwszym tenisistą w historii, który wygrał każdy turniej Wielkiego Szlema co najmniej trzy razy.

W finale emocje były w zasadzie tylko w pierwszym secie. Djokovic dał się przełamać w drugim gemie i po kilkunastu minutach Ruud prowadził 4:1. Serb wrócił jednak do gry. W siódmym gemie odrobił przełamanie, a w tie-breaku nie dał rywalowi szans. Norweg zdobył w nim tylko punkt.

Obaj tenisiści zmierzyli się ze sobą po raz piąty i zawsze górą był Djokovic. (Fot. Getty Images)

W drugim oraz trzecim secie Djokovic nie dał się już przełamać i w obydwu raz przełamywał Norwega. W ostatniej partii dokonał tego w jedenastym gemie, a chwilę później serwował na zwycięstwo. Wykorzystał drugą piłkę meczową. Spotkanie trwało trzy godziny i 13 minut.

24-letni Ruud po raz trzeci w karierze wystąpił w finale wielkoszlemowej imprezy - zawsze przegrywał.

"Kolejny dzień, kolejny rekord ustanowiony przez ciebie. Jest niezwykle trudno opisać, jak niesamowitym jesteś tenisistą. Gratulacje" - zwrócił się Norweg do Djokovica.

Djokovic po raz kolejny pokazał, że jest najlepszy na świecie. (Fot. Getty Images)

Finał przyciągnął na trybuny wiele byłych i obecnych gwiazd sportu. Na trybunach zasiedli m.in. były bokserski mistrz świata Mike Tyson, piłkarze Kylian Mbappe i Zlatan Ibrahimovic, a ze sztabem Djokovica siedział posiadacz wielu rekordów w lidze futbolu amerykańskiego NFL Tom Brady.

Turniej kobiet wygrała w sobotę Iga Świątek. To jej trzeci triumf we French Open - poprzednio zwyciężyła w 2020 i 2022 roku.

Wynik finału:

Novak Djokovic (Serbia, 3) - Casper Ruud (Norwegia, 4) 7:6 (7-1), 6:3, 7:5. (PAP)