Menu

Francja wciąż sparaliżowana. Związkowcy nie odpuszczają

Francja wciąż sparaliżowana. Związkowcy nie odpuszczają
Związkowcy ostrzegają, że strajk potrwa do czasu wycofania się rządu z reformy emerytalnej. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj trwa piąty dzień strajku generalnego we Francji. Minister ds. transformacji ekologicznej i transportu Elisabeth Borne radzi Francuzom, aby skorzystali z alternatywnych środków transportu. Podobny apel wystosowały publiczne firmy przewozowe.
Reklama

Związki zawodowe sektora transportu publicznego poinformowały, że dzisiaj nadal będą strajkować. Na drogach w regionie stołecznym o godz. 7:00 rano odnotowano 300 km korków.

Według informacji publicznego transportu SNCF, zaledwie 1/6 pociągów wyjedzie tego dnia w trasy i 30 proc. autobusów i tramwajów. Większość linii metra w Paryżu nadal pozostanie nieczynna.

Kursować ma 2/3 pociągów międzynarodowych Eurostar, 1/5 superszybkich pociągów TGV i 3/5 pociągów Thales. Nie przewiduje się żadnego ruchu na trasach do Włoch i Hiszpanii. Zaledwie 1/5 pociągów do Niemiec zrealizuje w poniedziałek swój rozkład jazdy.

Minister Borne poinformowała, że na części dróg i autostrad dojazdowych do Paryża buspasy będą mogły być wykorzystywane przez samochody osobowe przewożące przynajmniej trójkę pasażerów. Ma to być zachęta do wspólnego podróżowania do pracy. Minister poinformowała, że w czwartek i piątek, czyli podczas dwóch pierwszych dni strajków, nastąpił wzrost o 75 pkt. proc. wspólnych przejazdów.

Większość linii metra w Paryżu nadal pozostanie nieczynna. (Fot. Getty Images)

Podobny apel wystosowało do paryżan stołeczne przedsiębiorstwo transportowe RATP, namawiając do używania alternatywnych środków transportu, jak: wspólne korzystanie z prywatnych samochodów, skuterów, elektrycznych hulajnóg, aplikacji mobilnych umożliwiających zamawianie przejazdu, taksówek czy rowerów.

Wczoraj szef związku zawodowego CGT Philippe Martinez ostrzegł, że strajk potrwa do czasu wycofania się rządu z reformy emerytalnej. Podobne stanowisko zajął koordynator skrajnie lewicowego ugrupowania Francja Nieujarzmiona, Adrien Quatennens.

"Ten strajk nie może trwać dłużej. Jest bolesny dla użytkowników transportu publicznego i dla pracowników" - oceniła Borne, odnosząc się do impasu w rozmowach rządu ze związkowcami i opozycją. Zapowiedziała, że premier Edouard Philippe przedstawi w środę szczegóły reformy emerytalnej.

Na strajk skarżą się również właściciele sklepów. Według związku handlowców Alliance du Commerce pierwszy dzień akcji protestacyjnej spowodował średnio 30-procentowy spadek obrotów w sklepach. Grudzień ma kluczowe znaczenie dla handlowców, którzy osiągają w tym okresie od 10 do 20 proc. swoich rocznych dochodów ze sprzedaży.

Również hotelarze odnotowali 30-40-procentowy spadek rezerwacji w hotelach w regionie Ile-de-France i w Paryżu.

Czytaj więcej:

89 proc. Francuzów uważa, że ich kraj przeżywa kryzys społeczny

Strajk generalny we Francji. Stanęły pociągi i metro, zamknięto szkoły

  Komentarze
  • Co sie dzieje?
   9 grudnia 2019, 11:10

   Dlaczego tam strajkują o pieniądze podwyżki podatki, a w Polsce o jakieś pierdoły zawsze?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Reklama