Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

France to impose total ban on mobile phones in schools

France to impose total ban on mobile phones in schools
Według prasy komentującej decyzję francuskiego ministra edukacji, z zakazu używania telefonów w szkołach nikt się nie cieszy - włączając w to związek zawodowy nauczycieli, a także rodziców. (Fot. Thinkstock)
France is to impose a total ban on pupils using mobile phones in primary and secondary schools starting in September 2018, its education minister has confirmed.
Advertisement
News available in Polish

Jak zauważył Blanquer, "dzieci nie spędzają już razem czasu podczas przerw. Siedzą jedynie w towarzystwie swoich smartfonów, co z punktu widzenia edukacji jest dużym problemem".

Podobne rozwiązanie podczas swojej kampanii wyborczej proponował prezydent Francji Emmanuel Macron, a także, jedenaście lat temu, burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg. Jego wysiłki jednak zakończyły się fiaskiem, a rodzice narzekali, że uniemożliwiają im one kontakt z dziećmi. Obecnie nowojorscy uczniowie mogą przynosić komórki do szkoły, ale korzystanie z telefonów dozwolone jest jedynie w uzasadnionych sytuacjach.

Według badań przeprowadzonych przez London School of Economics, uczniowie szkół, w których zabronione jest korzystanie z komórek, osiągają wyniki lepsze o ponad 6,4 proc. w stosunku do tych uczących się w placówkach, gdzie telefony są dozwolone.

"Odkryliśmy, że nie tylko rośnie ogólny poziom wyników w szkole, ale też że szczególnie poprawiają się rezultaty uczniów pochodzących z biednych rodzin, bądź mających wcześniej wyjątkowo mizerne wyniki w nauce" - wyjaśnili autorzy badań, Philippe Beland i Richard Murphy.

Według prasy komentującej decyzję francuskiego ministra edukacji, z zakazu używania telefonów w szkołach nikt się nie cieszy - włączając w to związek zawodowy nauczycieli, a także rodziców.

Pedagodzy obawiają się, że aby skutecznie egzekwować zakaz, będą musieli przeszukiwać uczniów. Rodzice natomiast zadają pytania o to, w jaki sposób urządzenia będą przechowywane w szkole i jaką mogą mieć pewność, że po zakończeniu zajęć trafią one z powrotem do swoich właścicieli.

Blanquier tymczasem oddala pytania, stwierdzając, że nie widzi problemu - "przed posiedzeniami rady ministrów wszyscy zostawiamy swoje telefony w szafkach. Wydaje mi się, że to czynność wykonalna dla każdej grupy ludzi, w tym - dla uczniów" - podsumowuje.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Advertisement