Menu

France: A terrorist attack in a symbolic place and in a symbolic time

France: A terrorist attack in a symbolic place and in a symbolic time
Policja zatrzymała już podejrzanych o przeprowadzenie ataku. (Fot. Getty Images)
French Prime Minister Jean Castex said at the scene of the terrorist attack on two journalists in Paris that it took place in a symbolic place and time during the trial of those accused of participating in the attack on the editorial office of Charlie Hebdo in 2015.
Advertisement
News available in Polish

"Do ataku doszło w symbolicznym miejscu dokładnie w momencie, gdy trwa proces dotyczący ataku terrorystycznego na Charlie Hebdo" – oznajmił premier, który udał się na miejsce ataku na dwóch dziennikarzy z agencji informacyjnej Premieres Lignes.

"Chcę okazać solidarność rodzinom ofiar i współpracownikom tych dwóch pracowników Premieres Lignes. Służby bezpieczeństwa i ratownictwa interweniowały bardzo szybko. Jest to okazja dla rządu, by wyrazić przywiązanie do wolności prasy, potwierdzić naszą pełną mobilizację" – oznajmił Castex.

Premier zapytany o stan ofiar odpowiedział: "dzięki Bogu wszystko z nimi w porządku". Media podają, że stan jednego z dziennikarzy jest ciężki.

Obecny również na miejscu prokurator Remy Heitz wyjaśnił przyczyny wszczęcie śledztwa w sprawie zamachu terrorystycznego i skierowania sprawy do krajowego organu ścigania antyterrorystycznego.

Francuskie służby pozostają w stanie najwyższej gotowości. (Fot. Getty Images)

Heritz podkreślił, że krajowa prokuratura antyterrorystyczna przyjęła śledztwo z uwagi na trzy przesłanki: lokalizację zamachu - przed budynkiem, w którym wcześniej siedzibę miał tygodnik "Charlie Hebdo", czas - trwa proces oskarżonych o udział w zamachach ze stycznia 2015 r., okoliczności - próbę zabicia dwóch osób, pracowników agencji informacyjnej.

"Główny sprawca został zatrzymany, przebywa w areszcie policyjnym, druga osoba została aresztowana w celu sprawdzenia jej powiązań z głównym sprawcą" - poinformował Heitz. Media podają, że jeden z domniemanych sprawców to 18-letni mężczyzna, znany policji.

Z ofiarami ataku solidaryzuje się również redakcja „Charlie Hebdo", która napisała na Twitterze: "Cały zespół Charliego zapewnia wsparcie i solidarność z byłymi sąsiadami i kolegami z oraz z tymi, którzy zostali dotknięci tym haniebnym atakiem".

Dziennikarze tygodnika "Charlie Hebdo" otrzymują liczne groźby w związku z toczącym się obecnie procesem przeciwko 14 oskarżonym o współudział w zamachach terrorystycznych w 2015 r. W masakrze dokonanej za pomocą broni maszynowej w redakcji "Charlie Hebdo" za publikację karykatur Mahometa zginęło 12 osób.

Czytaj więcej:

Francuscy publicyści i politycy: Nasz kraj stoi wobec "zagrożenia islamistycznego"

Terroryści grozili pracownicy "Charlie Hebdo". Musiała uciekać z mieszkania

Francja: Atak nożownika w centrum Paryża. Domniemany napastnik zatrzymany

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement