Fajdek wins fifth straight world gold, says he 'wants more'

Znowu to zrobili! Paweł Fajdek (po prawej) i Wojciech Nowicki z medalami mistrzostw świata. (Fot. Andy Lyons/Getty Images for World Athletics)
Paweł Fajdek of Poland won his fifth successive gold medal on the second morning session in Oregon on Saturday (16) with a world leading mark of 81.98m to lead a Polish one-two ahead of reigning Olympic and European champion Wojciech Nowicki.

Fajdek wyszedł na prowadzenie w trzeciej serii, gdy rzucił młot na odległość 81,98 m. To najlepszy rezultat w historii jego startów w mistrzostwach świata i najlepszy wynik w tym sezonie. Na półmetku rywalizacji drugie miejsce zajmował Nowicki, który w drugiej próbie uzyskał 81,03 m. Polacy nie poprawili swoich wyników w czwartej, piątej i szóstej serii.

"Mam nadzieję, że bawiliście się równie dobrze jak ja. W końcu jest sobota. Chciałem się skupić na tym finale. To były jedyne zawody, na których zależało mi w tym roku. Szykowałem się do tego, żeby złoty medal był piąty raz na mojej szyi i tak właśnie się stało" - przyznał Fajdek w rozmowie z reporterem TVP Sport.

Fajdek piąty raz z rzędu został mistrzem świata. Rekordzista Polski triumfował również w Moskwie (2013), Pekinie (2015), Londynie (2017) i Dausze (2019). "Z tym zdrowiem, które mam teraz, jesteśmy w stanie zaatakować rekord świata. Miejmy nadzieję, że w tym roku poprawimy rekord Polski, a potem pomyślimy co dalej" - oznajmił mistrz świata w rzucie młotem.

Aż pięciu zawodników w konkursie rzuciło ponad 80 metrów. Brązowy medal zdobył Norweg Eivind Henriksen - 80,87 m. Czwarty był Francuz Quentin Bigot - 80,24 m. Piąte miejsce zajął Węgier Bence Halasz, który poprawił rekord życiowy - 80,15 m. Amerykanin Rudy Winkler był szósty - 78,99 m.

"Bardzo cieszę się z kolejnego medalu, ale rzuty mogłyby być trochę lepsze. Wczoraj miałem zdecydowanie lepsze czucie. Dzisiaj nie mogłem dobrze wejść w konkurs" - stwierdził Nowicki, który zdobywał medale w czterech mistrzostwach świata z rzędu. Mistrz olimpijski z Tokio był trzeci w MŚ Pekinie, Londynie i Dausze.

"Przełamałem passę brązowych medali. Może teraz wejdę poziom wyżej. Za rok kolejna szansa. Będę dalej pracował" - zadeklarował wicemistrz świata. "Super, że zdobyliśmy dwa medale: złoty i srebrny. Dobrze, że nikt nas nie rozdzielił" - dodał młociarz.

Polacy w mistrzostwach świata w Eugene zdobyli już trzy medale: złoty i dwa srebrne. W piątek Katarzyna Zdziebło była druga w chodzie na 20 km. Biało-czerwoni prowadzą w klasyfikacji medalowej.