Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Fifa, Meta and Tesco ‘most linked’ to alleged corporate migrant worker abuse

Fifa, Meta and Tesco ‘most linked’ to alleged corporate migrant worker abuse
Brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów Tesco ma swoje filie również w innych państwach. (Fot. Getty Images)
Human rights report also identifies over 90 worker deaths in different sectors around the world in the past year mainly linked to health and safety breaches.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W dotyczącym praw człowieka raporcie BHRRC wskazano, że w ubiegłym roku ponad 90 zgonów pracowników-migrantów w różnych sektorach na całym świecie miało związek z naruszeniami zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Liczba zgonów, które nie zostały podane do publicznej wiadomości, jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

"Pracownicy migrujący są ofiarami szeregu naruszeń praw człowieka – często ułatwiają je regulacje rządowe i na ich kontynuowanie pozwalają międzynarodowe koncerny, które nie monitorują, nie prowadzą dochodzeń i nie zaradzają w wystarczającym stopniu nadużyciom" – wyjaśniła Isobel Archer, starsza specjalistka ds. praw migrantów w BHRRC.

"Firmy muszą zdać sobie sprawę, że samo publikowanie ogólnych polityk dotyczących praw pracowniczych nie wystarczy; muszą rozpoznać konkretne słabe punkty i pilnie na nie zareagować" – dodała.

Raport opiera się na publicznie udokumentowanych informacjach opublikowanych w okresie od grudnia 2022 r. do 30 listopada 2023 r. przez organizacje pozarządowe, publikacje rządowe i media, które BHRRC zebrało i przeanalizowało. Z raportu wynika, że większość zgłoszonych zgonów pracowników migrujących (83 proc.) była powiązana z naruszeniami zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

"Niepokojące jest to, że prawdopodobnie zakres i skala nadużyć jest znacznie większa, niż wskazują te liczby" – czytamy w raporcie.

Według raportu Fifa, Meta i Tesco to pracodawcy najczęściej wymieniani w sprawach odnotowanych w bazie danych wykorzystanych w badaniu.

W ciągu roku BHRRC odnotowało łącznie 613 przypadków nadużyć związanych z 389 wymienionymi w raporcie pracodawcami.

Udokumentowane nadużycia obejmowały niewypłacanie wynagrodzeń, przemoc, nadmierne godziny pracy, naruszenia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nieuczciwe praktyki rekrutacyjne, takie jak pobieranie nielegalnych opłat rekrutacyjnych.

W raporcie podkreślono, że pracownicy migrujący często nie mają dostępu do zabezpieczenia społecznego, informacji, związków zawodowych i obrońców oraz doświadczają marginalizacji społecznej, w tym dyskryminacji i ksenofobii.

Pracownicy migrujący najczęściej dotknięci przypadkami naruszeń pochodzili z Nepalu, Filipin i Indii; podróżowali w celach zawodowych na Bliski Wschód, do Europy i obu Ameryk.

Czytaj więcej:

Raport: Nowy system migracyjny w UK "naraża migrantów na wyzysk"

Organizacja Causeway podała historię Polaków, którzy zostali ofiarami handlu ludźmi w UK

Brytyjscy pracodawcy ograniczyli zatrudnianie pracowników na stałe w obliczu napięć gospodarczych

Pogłębia się spadek liczby ofert na polskim rynku pracy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 13.05.2024
    GBP 4.9947 złEUR 4.2977 złUSD 3.9853 złCHF 4.3964 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement