Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eurostat: Europeans move out from their parents at an average age of 26.5 years

Eurostat: Europeans move out from their parents at an average age of 26.5 years
Polska należy do grona krajów, w których młodzi dorośli czekają z wyprowadzką trochę dłużej. (Fot. Getty Images)
In 2021, young people in the European Union left their parents' household at the average age of 26.5 years, the European Statistical Office (Eurostat) reported. However, there are big differences between individual member states.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Najwyższy średni wiek wyprowadzki od rodziców - 30 lat i więcej - odnotowano w Portugalii (33,6 roku), Chorwacji (33,3), Słowacji (30,9), Grecji (30,7) i Bułgarii (30,3). Na przeciwległym końcu skali jest z kolei Szwecja (19), Finlandia (21), Dania (21,3) i Estonia (22,7). W Polsce średni wiek opuszczenia gniazda rodzinnego wyniósł w 2021 roku 29 lat.

Jak zauważa Eurostat, w większości krajów unijnych leżących na północy i zachodzie Unii młodzi ludzie co do zasady opuszczali dom rodzinny wcześniej, raczej przed lub krótko po ukończeniu 25. roku życia, a w krajach Południa i w Europie Środkowo-Wschodniej wiek ten był bliższy trzydziestki.

Z danych zebranych przez Eurostat wynika też, że kobiety wcześniej opuszczały gospodarstwo domowe rodziców niż mężczyźni. Tendencję tę zaobserwowano we wszystkich krajach UE. Średnia wieku dla kobiet to 25,5 roku, a dla mężczyzn - 27,4.

Mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio po 30. roku życia w 11 krajach UE (Chorwacja, Portugalia, Słowacja, Bułgaria, Grecja, Słowenia, Włochy, Malta, Hiszpania, Rumunia i Polska), podczas gdy w przypadku kobiet dotyczy to tylko dwóch krajów (Portugalia i Chorwacja).

Największą rozpiętość średniej wieku między płciami w momencie opuszczania domu rodzinnego stwierdzono w Rumunii, gdzie młodzi mężczyźni wyprowadzali się mając średnio 30,3 roku, a kobiety 25,6 roku (co daje 4,7 roku różnicy), a następnie w Bułgarii, gdzie mężczyźni wyprowadzili się w wieku 32 lat, a kobiety w wieku 28,5 roku (różnica 3,5 roku). Z kolei Szwecja, Dania i Irlandia odnotowały najmniejsze różnice w tej kategorii: odpowiednio 0,4, 0,5 i 0,9 roku.

Różnica między płciami była bardziej wyraźna w krajach, w których młodzi ludzie później opuszczali dom rodzinny.

Czytaj więcej:

Eurostat: Polska udzieliła w maju ochrony tymczasowej największej liczbie osób z Ukrainy

Eurostat: Gospodarka UE nadal rośnie, ale nastroje gospodarcze znacznie się pogorszyły

Eurostat: Polska w pierwszej trójce największych producentów piwa w UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement