Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

European Broadcasting Union: Eurovision in 2023 will take place in the UK

European Broadcasting Union: Eurovision in 2023 will take place in the UK
To już pewne - kolejny konkurs Eurowizji odbędzie się na Wyspach. (Fot. Getty Images)
The Eurovision Song Contest in 2023 will take place in Great Britain and will be hosted by BBC TV, which will act on behalf of this year's winner - Ukraine - the European Broadcasting Union (EBU) announced. It was previously announced that the event will not be held in Ukraine for security reasons.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tegoroczną Eurowizję wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra i zgodnie z tradycją to Ukraina powinna gościć konkurs w 2023 r. EBU 17 czerwca poinformowała, że z przyczyn bezpieczeństwa impreza nie odbędzie się w tym kraju i zapowiedziała rozmowy z BBC jako publicznym nadawcą w Wielkiej Brytanii, która w ostatnim konkursie zajęła drugie miejsce.

"Ostatecznie poprosiliśmy, by BBC wystąpiła w roli nadawcy goszczącego 67. Konkurs Piosenki Eurowizji" - przekazano w oświadczeniu EBU. "Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że BBC zgodziło się zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji w Wielkiej Brytanii w 2023 roku" - oznajmił Martin Oesterdahl, kierownik wykonawczy konkursu.

"BBC przejęło obowiązki organizatora od innych zwycięskich krajów cztery razy w przeszłości. Kontynuując tę tradycję solidarności, wiemy, że przyszłoroczny konkurs ukaże kreatywność i umiejętności jednego z najbardziej doświadczonych nadawców publicznych Europy, przy jednoczesnym zapewnieniu, że Ukraina, która wygrała w tym roku, będzie fetowana i reprezentowana podczas całej imprezy" - dodał Oesterdahl.

"Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie, ale będzie wspierał Ukrainę. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z BBC za okazanie solidarności. Jestem przekonany, że razem będziemy mogli wnieść ukraińskiego ducha do tego wydarzenia i jeszcze raz zjednoczyć całą Europę wokół wspólnych wartości pokoju, wsparcia, świętowania różnorodności i talentu" - przekazał Mykoła Czernotycki, szef zarządu Narodowej Publicznej Teleradiokompanii Ukrainy (UA:PBC).

Ukraina, jako zwycięzca w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022, automatycznie zakwalifikuje się do Wielkiego Finału przyszłorocznego wydarzenia.

BBC organizowało Konkurs Piosenki Eurowizji ośmiokrotnie - więcej razy niż jakikolwiek inny nadawca. Miasto gospodarz konkursu w 2023 roku zostanie wybrane w nadchodzących miesiącach. Wśród kandydatów wymienia się: Sheffield, Bristol, Londyn, Manchester, Brighton, Liverpool, Cardiff i Leeds.

Czytaj więcej:

Europejscy przywódcy gratulują Ukrainie zwycięstwa w konkursie Eurowizji

Ukraiński zwycięzca Eurowizji sprzedał swoją nagrodę, by kupić dla armii drony

Czy przyszłoroczna Eurowizja odbędzie się w Wielkiej Brytanii?

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement