Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

European Parliament commemorating the 70th anniversary of the liberation of Auschwitz

European Parliament commemorating the 70th anniversary of the liberation of Auschwitz
W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi... Obóz został wyzwolony w styczniu 1945 roku. (Fot. Keystone/Getty Images)
'70 years ago, on the 27th of January 1945, Auschwitz concentration camp was liberated by Soviet troops. What the liberators saw shocked the world as a whole and continues to do so to this day' - said today President of European Parliament Martin Schulz.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W uroczystym oświadczeniu pochodzący z Niemiec Schulz wspominał ofiary zamordowane w komorach gazowych - przede wszystkim Żydów z całej Europy, Romów, osoby niepełnosprawne, chore, homoseksualistów, jeńców wojennych i więźniów politycznych i - co podkreślił - także dzieci.

"Auschwitz to nie jedyny, ale główny punkt zorganizowanego mordowania ludzi, tego najgłębszego załamania historii naszej cywilizacji. To miejsce pozostanie na wieki wieków okrzykiem zwątpienia i przerażenia" - stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego, nawiązując do tablicy pamiątkowej w obozie Auschwitz II.

"Winę sprawcy zabrali ze sobą do grobu, natomiast odpowiedzialnością wspólnoty międzynarodowej, a w szczególności mojego narodu, narodu niemieckiego jest to, by nigdy więcej to się nie powtórzyło" - podkreślił Schulz.

Jak zaznaczył, godność ludzka powinna być bezwarunkowo uznawana każdego dnia. "Codziennie powinniśmy zatem przeciwstawiać się recydywie takim sposobom myślenia, które w Europie - wydawało nam się - zostały przezwyciężone, ale ciągle jeszcze istnieją: ksenofobii, nienawiści, antysemityzmowi, ultranacjonalizmowi, nietolerancji" - zauważył przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zwrócił uwagę, że jeśli dzisiaj, 70 lat po wyzwoleniu Auschwitz, Żydzi w Europie obawiają się o swoje bezpieczeństwo, musi to być dla nas sygnałem ostrzegawczym. "Musimy wspólnie przeciwstawić się tej obawie, nie dać się zainfekować nienawiścią, którą np. nosili w sobie zamachowcy z Paryża" - podkreślił Schulz, nawiązując do najnowszych ataków terrorystycznych, m.in. w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo".

"Nie możemy na nienawiść odpowiadać większą dozą nienawiści, na przemoc przemocą, lecz musimy zwalczać nieufność, bronić wolności wszystkich i godności każdego człowieka" - podsumował Schulz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement