Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

EU prepares for hard Brexit, saying it is more 'likely' UK will crash out

EU prepares for hard Brexit, saying it is more 'likely' UK will crash out
KE: "Tak długo, jak rząd Wielkiej Brytanii nie poinformuje nas o innej decyzji, pracujemy przy założeniu, że kraj ten opuści UE". (Fot. Getty Images)
A 'no-deal' Brexit is looking increasingly likely, according to the EU and the bloc has revealed its contingency plan for that scenario. But it warned the measures could only reduce disruption, not prevent it.
Advertisement
News available in Polish

Rzecznik KE Margaritis Schinas podkreślił na konferencji prasowej w Brukseli, że instytucja, którą reprezentuje, odnotowała sobotni marsz w Londynie za drugim referendum, a także prounijną petycję podpisaną przez ponad 5 mln osób, ale opiera się na decyzjach rządu Zjednoczonego Królestwa.

"Tak długo, jak rząd Wielkiej Brytanii nie poinformuje nas o innej decyzji, pracujemy przy założeniu, że kraj ten opuści UE. Cały czas pracujemy z rządem Jej Królewskiej Mości, aby pomóc w uporządkowanym wyjściu, będąc przy tym absolutnie przygotowanym na wszystkie opcje, włączając w to tę najgorszą" - zaznaczył rzecznik.

KE przypomniała, że na wniosek brytyjskiej premier Theresy May 27 krajów UE zgodziło się w czwartek przesunąć termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE na 22 maja, pod warunkiem, że najpóźniej do 29 marca Izba Gmin zatwierdzi umowę o wyjściu. Jeżeli do tego czasu brytyjski parlament nie przegłosuje porozumienia, będzie obowiązywało przedłużenie tego terminu do 12 kwietnia. W tym scenariuszu Wielka Brytania ma - według oczekiwań - przedstawić dalszy plan działania.

"Chociaż Unia Europejska w dalszym ciągu ma nadzieję, że do tego nie dojdzie, oznacza to, że jeżeli umowa o wystąpieniu nie zostanie ratyfikowana do piątku 29 marca, w dniu 12 kwietnia może dojść do twardego Brexitu. UE przygotowała się na taki scenariusz i pozostała zjednoczona przez cały okres przygotowań. Obecnie ważne jest, aby wszyscy byli gotowi i świadomi praktycznych skutków, jakie niesie ze sobą ewentualny Brexit bez porozumienia" - czytamy w dzisiejszym komunikacie KE.

Jeśli dojdzie do bezumownego Brexitu, Wielka Brytania stanie się państwem trzecim bez żadnych przejściowych uzgodnień. Od tej chwili całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestanie obowiązywać w odniesieniu do tego kraju. Nie będzie okresu przejściowego, który przewidziano w umowie o wystąpieniu. "W oczywisty sposób spowoduje to znaczne zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw" - zauważyła KE.

Wówczas relacje unijno-brytyjskie będą regulowane przez prawo międzynarodowe, w tym przepisy Światowej Organizacji Handlu (WTO). Urzędnicy w Brukseli ostrzegają, że Unia będzie zobowiązana do natychmiastowego wprowadzenia własnych przepisów i taryf celnych na swoich granicach z Wielką Brytanią.

"Pomimo zakrojonych na szeroką skalę działań przygotowawczych przeprowadzonych przez organy celne państw członkowskich, kontrole te mogą spowodować znaczne opóźnienia na granicach. Podmioty z Wielkiej Brytanii przestaną również kwalifikować się do otrzymywania dotacji unijnych i uczestniczenia w procedurach zamówień publicznych w UE na dotychczasowych zasadach" - wskazała KE.

To samo dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii, którzy przestaną być obywatelami Unii Europejskiej. W konsekwencji będą oni poddawani dodatkowym kontrolom przy przekraczaniu granicy UE. Państwa członkowskie przygotowały się do takiej sytuacji w portach i na lotniskach, by zagwarantować, że kontrole te będą prowadzone w sposób jak najbardziej efektywny, ale mimo wszystko mogą one powodować opóźnienia.

Komisja Europejska przygotowuje się na ewentualny Brexit bez porozumienia od grudnia 2017 roku. W ramach przygotowań przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę rozmowy techniczne z państwami członkowskimi unijnej "27" zarówno na temat ogólnych kwestii dotyczących gotowości i planu awaryjnego, jak i na temat konkretnych działań sektorowych, prawnych i administracyjnych związanych z przygotowaniami do Brexitu.

Parlament Europejski i Rada UE, w której zasiadają państwa członkowskie, przyjęły 17 z 19 propozycji zmian w prawie związanych z Brexitem. Chodzi m.in. o środki, które zapewnią utrzymanie podstawowych połączeń lotniczych, uprawnień do zabezpieczenia społecznego czy programu Erasmus+.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Advertisement