Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU at a crossroads. Why?

EU at a crossroads. Why?
Niemcy, Francja i Wielka Brytania mają różne wizje Unii Europejskiej. Do czego to doprowadzi? (Fot. Thinkstock)
In which direction will European politics go?
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Czy rozbieżne interesy państw-liderów mogą skutkować destabilizacją europejskiego ładu? Raport "Polityka europejska trzech kluczowych państw członkowskich Unii Europejskiej" ukazuje, jaki wpływ na kształt Wspólnoty miała, ma i jaki może mieć Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Opracowanie zostało przygotowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W każdym z tych krajów UE widoczne są różnice w nastawieniu do Wspólnoty. Dotyczy to nie tylko rządów, kreujących politykę, ale także społeczeństw.

Dotychczas różnice te były czynnikiem stymulującym jej rozwój. Kryzys gospodarczy spowodował jednak wzrost nastrojów antyunijnych, przejawiający się m.in. w bardzo dobrych wynikach wyborczych formacji eurosceptycznych w krajach członkowskich. Ten narastający sceptycyzm wobec Unii stanowi dla autorów raportu punkt wyjścia do prezentacji kierunków i celów polityki europejskiej państw-liderów UE oraz ukazania jej korzeni na tle ich powojennej historii.

W rozdziale poświęconym Francji Aleksander Hall wskazuje na fakt, że kraj ten zachowuje największą ostrożność w sprawie dalszego rozszerzania UE. Wynika to z niechęci społeczeństwa oraz obawy o pozycję Francji we Wspólnocie. Zdaniem A. Halla, Francja, która marzy o Europie-mocarstwie, obawa się, że UE złożona z państw o zróżnicowanym poziomie rozwoju i odmiennych interesach narodowych, stanie się zupełnie niesterowna.

Inny stosunek do UE ma zachodni sąsiad Polski. Jak podkreśla Waldemar Czachur, w Niemczech panuje mocne przekonanie, że Wspólnota jest dla nich najlepszym otoczeniem międzynarodowym. Jednocześnie w kraju trwa dyskusja, na temat roli Niemiec w UE.

Najwięcej pytań dotyczy polityki zagranicznej i wizji UE, jaką ma Wielka Brytania. Przemysław Biskup w rozdziale poświęconym temu krajowi skłania się ku opinii, że panuje w nim ogólna zgoda co do hamowania procesu przekazywania kolejnych kompetencji na rzecz Wspólnoty.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement