Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU Referendum Bill debate

EU Referendum Bill debate
Fot. Getty Images
Former leader of the Lords Lord Strathclyde warns peers not to delay a bill that would allow a referendum on the UK's membership of the EU in 2017.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Na listę mówców w debacie zapisało się ponad 70 członków Izby Lordów - wielu z nich zgłosi swoje poprawki lub poprze te, które sugerowała komisja konstytucyjna tej izby.

Poprawki wymagają debaty, która nie zakończy się przed 28 lutego br., a w tym terminie ustawa musi wrócić do Izby Gmin, jeśli ma być przegłosowana przed upływem obecnej sesji parlamentu. Nieprzyjęcie jej w terminie oznacza, że wypadnie z porządku obrad.

Lord Richards z Partii Pracy podkreślił w debacie, że jeden dzień obrad to nie dość i potrzeba więcej czasu, jeśli postanowienia ustawy mają być przeanalizowane bardziej szczegółowo.

Projekt ustawy o referendum zgłosił w trybie indywidualnej inicjatywy poselskiej poseł James Wharton z Partii Konserwatywnej. Konserwatywni eurosceptycy chcą, by obietnica rozpisania referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa w UE w 2017 r. miała umocowanie ustawowe.

W ten sposób będzie wiązała rząd wyłoniony w wyborach w 2015 r. - bez względu na to, która partia go utworzy. Premier David Cameron ma w planach negocjowanie nowego statusu członkowskiego Wielkiej Brytanii w UE po spodziewanym w maju 2015 r. wyborczym zwycięstwie i poddaniu efektu tych negocjacji pod referendum. Osobiście jest zwolennikiem pozostania jego kraju w UE.

Ustawa Whartona nie ma formalnego poparcia rządowego, gdyż partner koalicyjny torysów - Liberalni Demokraci - jest przeciwny referendum. Oznacza to, że rząd nie pilotuje tej ustawy. "Opinia publiczna nie daruje laburzystom i liberałom, jeśli spróbują utrącić projekt ustawy, ponieważ będzie to świadczyło, że nie ufają społeczeństwu" - oświadczył mediom firmujący ustawę Wharton.

Choć winą za wykolejenie projektu ustawy zostaliby obciążeni liberałowie i laburzyści, to jednak - w ocenie komentatorów - skutkiem może być to, że eurosceptycy w partii Camerona będą domagać się od niego rządowej inicjatywy ustawodawczej, co grozi nowym napięciem w koalicji.

Inne polityczne ryzyko związane z fiaskiem inicjatywy Whartona wiąże się z możliwym wzrostem politycznych wpływów antyeuropejskiej partii Ukip, która chce wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Pilotujący ustawę w Izbie Lordów lord Dodds uznał, że debata na temat UE stała się "zatruta". "To zaraza, trucizna wpuszczona w nasz polityczny system, która do tego stopnia zdominowała dialog polityczny, że stała się ciężarem wymagającym usunięcia" - oznajmił w radiu BBC.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement