Menu

Dublin: Tusk rozmawiał z Tymoszenko

Dublin: Tusk rozmawiał z Tymoszenko
Julia Tymoszenko i Witalij Kliczko podczas szczytu Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie (fot. Getty Images)
Premier Donald Tusk rozmawiał wczoraj wieczorem w Dublinie z b. premier Ukrainy Julią Tymoszenko o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie. Tymoszenko dziękowała za zaangażowanie Polski w rozwiązywaniu kryzysu w jej kraju.
Reklama
Tusk i Tymoszenko, która została zwolniona z więzienia dzięki decyzji parlamentu ukraińskiego przyjętej po odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, przebywają w Dublinie. Tam biorą udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej.

"Głównym tematem rozmów były scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz scenariusze reakcji Zachodu na wydarzenia, które mogą mieć miejsce w najbliższym czasie na Ukrainie" - poinformował wiceszef MSZ Piotr Serafin.

Jak mówił, Tymoszenko dzieliła się z Tuskiem swoimi obawami co do tego, w jaki sposób w najbliższym czasie potoczą się wydarzenia w jej ojczyźnie.

"Tymoszenko dziękowała za zaangażowanie Polski w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie, zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Mówiła o tym, że przekonanie o poparciu Polski jest powszechne w jej kraju" - relacjonował Serafin.

Według wiceszefa MSZ, premier Tusk w trakcie rozmowy przedstawił też wyniki czwartkowego szczytu UE w Brukseli.

Na szczycie szefowie państw UE zdecydowali, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą będzie podpisana możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju. Zapadła też decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz o nowej umowie o partnerstwie i współpracy.

Komisja Europejska i dyplomacja UE zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli "w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu", czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy.

Dzisiaj premier Tusk ma się także spotkać z przewodniczącym partii UDAR, Witalijem Kliczko.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.02.2020
  GBP 5.096 złEUR 4.240 złUSD 3.910 złCHF 3.985 zł

  Sport


  Reklama