Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Second COVID-19 wave in Europe less lethal than first wave

Second COVID-19 wave in Europe less lethal than first wave
W niektórych krajach wskaźnik śmiertelności między pierwszą a dugą falą zmniejszył się wręcz drastycznie. (Fot. Getty Images)
As Europe experienced its enormous second wave of the COVID-19 disease, researchers noticed the mortality rate - progression from cases to deaths - was much lower than during the first wave.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Autorami analizy matematycznej są naukowcy z University of Sydney i Tsinghua University. Ich artykuł ukazał się w piśmie "Chaos".

Jak piszą autorzy, mimo ogromnych rozmiarów drugiej fali pandemii Covid-19, która nawiedziła Europę, śmiertelność w tym okresie była znacznie niższa niż podczas pierwszej fali. Ich zdaniem, może to wynikać z kilku faktów: niedoszacowania liczby przypadków zachorowań w czasie pierwszej fali, tego, że zgony w pierwszej fali w nieproporcjonalny sposób dotknęły osoby starsze oraz tego, iż w czasie drugiej fali infekcja dotykała głównie młodsze osoby.

Niższe wskaźniki śmiertelności dotyczyły jedynie - z pewnymi wyjątkami - krajów o powszechnie dostępnej opiece zdrowotnej. "Możliwe, że bardziej społeczne i sprawiedliwe systemy opieki zdrowotnej w bogatych europejskich krajach posłużyły populacjom swoich mieszkańców lepiej niż w Stanach Zjednoczonych, przekładając się na większą redukcję śmiertelności niż nawet w północno-wschodnich stanach USA" - podsumowują naukowcy.

Wskaźnik śmiertelności podczas drugiej fali europejskiej epidemii okazał się znacznie mniej dotkliwy niż oczekiwano - przynajmniej, jeśli chodzi o stosunek zgłoszonych przypadków do liczby zgonów. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak duży był ten spadek i jak różnił się w poszczególnych krajach.

"Okazało się, że na przykład na Białorusi współczynnik umieralności wzrósł podczas drugiej fali, a z kolei Ukraina i Mołdawia pod koniec listopada 2020 roku były nadal w pierwszej fali" - wyjaśnia dr Max Menzies z Uniwersytetu Tsinghua, jeden ze współautorów publikacji.

Jak dodaje, wyliczenia jego zespołu pokazały, że bardzo różni się to od Holandii, Belgii, Francji i innych bogatych państw, w których wskaźnik śmiertelności między pierwszą a dugą falą zmniejszył się wręcz drastycznie.

Trochę mniej wyraźnie różnice odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Jednak w niektórych regionach, takich jak Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, które zostały szczególnie mocno dotknięte podczas pierwszej fali, śmiertelność w drugiej fali także spadła, podobnie jak to miało miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej.

Natomiast państwa, które odnotowały ponad dziesięciokrotny spadek śmiertelności to: Belgia (11,25), Dania (14,28), Francja (13,67) i Holandia (16,17).

"Nasza praca uwidoczniła gwałtowne spadki śmiertelności w odniesieniu do zgłoszonych przypadków Covid-19 w czasie drugiej fali pandemii" - tłumaczy dr Menzies. "Jednak problemem jest, zresztą jak we wszystkich badaniach, to, że nie mamy pewności, jaka była prawdziwa liczba przypadków we wczesnej pierwszej fali pandemii. Możemy nigdy się tego nie dowiedzieć, choć zakładamy, że przyszłe badania i analizy spróbują to doprecyzować" - podsumowuje naukowiec.

Czytaj więcej:

Premier Włoch: Pandemia nie jest pokonana, ale wyjście z niej niedalekie

Naukowiec: Pandemia może potrwać do 2024 roku

UK: W rocznicę lockdownu złożony zostanie hołd dla ponad 125 tys. zmarłych na Covid-19

Norwegia: W Oslo najsurowsze restrykcje od początku pandemii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement