Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Draghi, Macron and Scholz completed their "historic" visit to Kiev

Draghi, Macron and Scholz completed their "historic" visit to Kiev
Od lewej: prezydent Rumunii Klaus Iohannis, premier Włoch Mario Draghi, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemniec Olaf Scholz w Kijowie. (Fot. Getty Images)
Italian Prime Minister Mario Draghi, French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz completed their visit to Kiev and boarded the train at the railway station in the Ukrainian capital, RAI TV reported yesterday evening. During their nearly 12-hour stay in Ukraine, they visited Irpien, which was destroyed by the Russians, and met with President Volodymyr Zelensky.
News available in Polish

Trzej przywódcy krajów europejskich przyjechali do Kijowa nocnym pociągiem, który wyruszył z Medyki w Polsce w środę wieczorem. Podczas 10-godzinnej podróży przeprowadzili długą rozmowę.

Po spotkaniu z Zełenskim liderzy trzech wielkich krajów Unii Europejskiej, do których w Kijowie dołączył prezydent Rumunii Klaus Iohannis, poinformowali na konferencji prasowej, że wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Największe włoskie media podsumowują tę podróż jako wizytę "historyczną". Dziennik "La Stampa", który pierwszy podał kilka dni wcześniej dokładny termin wizyty trzech liderów krajów-założycieli UE, dokładnie relacjonował każdy etap podróży, łącznie z lądowaniem rządowych samolotów w Rzeszowie i odjazdem ich pociągu z Medyki.

"To była wizyta historyczna i oczekiwana od dłuższego czasu" - podkreśliła turyńska gazeta na swojej stronie internetowej. Dziennik zwrócił uwagę na głęboką symboliczną wymowę tego, że Draghi, Macron i Scholz po przyjeździe do Kijowa w czwartek rano, jeszcze przed spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, najpierw udali się do zniszczonego Irpienia, miejsca zaciekłych walk i dokonanej przez Rosjan masakry ludności cywilnej, odbitego następnie przez wojska ukraińskie.

Przytacza się słowa premiera Draghiego, który stojąc przed zniszczonymi budynkami, mówił tam przedstawicielom lokalnych władz: "Świat jest po waszej stronie" i zapewniał o podziwie dla narodu ukraińskiego.

Ansa odnotowuje, że szef włoskiego rządu z uznaniem mówił o tym, że w miejscu, gdzie zniszczone zostały także przedszkola i place zabaw dla dzieci, już rozpoczęła się odbudowa.

Włoska agencja zwraca uwagę na zgodne poparcie liderów "trzech głównych państw Unii" dla statusu kandydata do UE dla Ukrainy, ale i na to, że Draghi zastrzegł, że kraj ten ma przed sobą długą drogę do przebycia, "nie tylko jeden krok", jak stwierdził.

Wśród najważniejszych celów podróży Ansa wymienia wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu żywnościowego w konsekwencji blokady eksportu ukraińskiego zboża. Przytacza słowa Draghiego, który zarzucił Rosji "wykorzystywanie w celach politycznych gazu, a także zboża".

Trzej liderzy otrzymali podziękowania od Zełenskiego, który z kolei został zaproszony na szczyt G7 w Niemczech - relacjonuje agencja.

Zełenski i Macron - czy rzeczywiście Ukraina może liczyć na wsparcie Francji? (Fot. Getty Images)

Z kolei telewizja RAI określiła wspólną wizytę przywódców na Ukrainie jako "przełomowy moment".

"La Repubblica" pisze o zawiezionym przez nich do Kijowa "przekazie jedności" w potępieniu rosyjskiej agresji i sprawie sankcji na Moskwę oraz pomocy dla Ukrainy.

Ekonomiczny dziennik "Il Sole-24 Ore" kładzie nacisk na konstatację Draghiego, który przyznał, że na razie nie widać "marginesu" nadziei na pokój.

W telewizyjnych relacjach wskazuje się także na polityczne znaczenie faktu, że do dwóch "głównych rozgrywających" w UE liderów Francji i Niemiec dołączył premier Włoch, co świadczy ich zdaniem o znacznym wzroście pozycji Rzymu w europejskiej polityce.

Tymczasem zdaniem niemieckiej gazety "Bild" jest uderzające, że na wspólnej konferencji prasowej "Draghi i Macron stali tuż obok Zełenskiego, a Scholz i Iohannis stali od zewnątrz". Kolejność przemawiania też była znacząca - ocenia "Bild": "Najpierw przemawiał Zełenski, potem Draghi, potem Iohannis, po nich Macron. Scholz jako ostatni".

Dziennik zauważa też jednak, że "Zełenski pochwalił Scholza!". Cytuje wypowiedzi ukraińskiego prezydenta: "Dostarczono broń, w tym tę, o którą proszono"; "Niemcy bardzo nam tu pomagają"; "Tak, jestem przekonany, że cały naród niemiecki popiera Ukrainę".

"Scholz wymienił zapowiedziane już wcześniej rodzaje broni: haubice 2000, Gepardy, wyrzutnię rakiet Mars II" - pisze "Bild". Cytuje wypowiedź kanclerza, który zapewnił, że Niemcy "wspierają Ukrainę w dostarczaniu broni i będziemy to robić tak długo, jak długo Ukraina będzie potrzebowała naszego wsparcia". Podkreślił przy tym, że "Niemcy udzielają Ukrainie ogromnego wsparcia".

Czytaj więcej:

Media: Macron, Scholz i Draghi jadą do Kijowa

"Tajemnicza" podróż do Kijowa Macrona, Scholza i Draghiego

    Rates by NBP, date 02.12.2022
    GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł

    Sport