Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

DUP conference: Johnson 'should seek Brexit deal changes'

DUP conference: Johnson 'should seek Brexit deal changes'
Liderka partii, Arlene Foster, podczas wczorajszej konferencji. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson should again seek to re-negotiate the Brexit deal if he wants DUP support, Arlene Foster has said. The DUP leader told the party's conference that the DUP had sent the PM to the 'naughty step in Parliament' twice in the last week.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

DUP ma w brytyjskim parlamencie 10 głosów i od wyborów w 2017 r. wspierała mniejszościowy rząd Partii Konserwatywnej. Unioniści jednak sprzeciwili się zarówno porozumieniu w sprawie Brexitu wynegocjowanemu przez byłą premier Theresę May, jak i zmienionej umowie Johnsona.

Jak wyjaśnia AFP, DUP jest za wyjściem z UE z umową, jednak nie tą wynegocjowaną przez obecnego premiera. "Jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany, nie poprzemy umowy premiera" - podkreśliła przewodnicząca partii Arlene Foster. Jej zdaniem porozumienie to jest niekorzystne dla gospodarki wchodzącej w skład Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej i "osłabiłoby fundamenty wielkiego Zjednoczonego Królestwa".

"Nasze głosy mają znaczenie i nasze głosy będą miały znaczenie w najbliższych dniach" - podkreśliła szefowa unionistów.

We wtorek jednak, mimo braku poparcia DUP, Izba Gmin przegłosowała nowy projekt porozumienia w sprawie Brexitu, choć nie zgodziła się na forsowaną przez rząd szybką ścieżkę legislacyjną. Oznacza to, że nie ma szans na ratyfikację porozumienia z UE przed 31 października, czyli dotychczas obowiązującym terminem Brexitu.

Johnson zapowiedział, że zaproponuje, by 12 grudnia odbyły się w Wielkiej Brytanii przedterminowe wybory parlamentarne. By jednak do tego doszło, potrzebna jest zgoda dwóch trzecich posłów. Johnson już dwukrotnie złożył taki wniosek, ale za każdym razem był on odrzucany przez opozycję.

Zgodnie z porozumieniem uzgodnionym przez Johnsona, Irlandia Północna ma nadal podlegać ograniczonemu zestawowi unijnych regulacji, głównie dotyczących dóbr. Wszelkie procedury celne dotyczące dóbr będą odbywały się w punktach wejścia do Irlandii Północnej, a władze brytyjskie będą odpowiedzialne za egzekwowanie zasad unii celnej UE w Irlandii Północnej.

Irlandia Północna pozostanie w granicach brytyjskiego terytorium celnego, jednak jednocześnie pozostanie punktem wejścia na unijny jednolity rynek.

Zdaniem DUP, propozycje zawarte w porozumie "nie są korzystne dla dobrobytu gospodarczego Irlandii Północnej i podważają integralność unii".

Czytaj więcej:

Brexit: Johnson proponuje przedterminowe wybory 12 grudnia

Sukces Borisa Johnsona. Izba Gmin poparła program legislacyjny rządu

Rząd UK: Przy braku zgody posłów będziemy dalej wnosić o wcześniejsze wybory

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement