Menu

Czechs, Slovaks to declare coronavirus state of emergency

Czechs, Slovaks to declare coronavirus state of emergency
Ograniczenia mają wspomóc systemy ochrony zdrowia, które stają się niewydolne. (Fot. Getty Images)
The Czech Republic and Slovakia are set to declare states of emergency this week to combat the coronavirus pandemic, the prime ministers of the EU neighbors said on Monday after a sharp rise in cases.
Advertisement
News available in Polish

Na Słowacji w stanie wyjątkowym państwo może ograniczyć podstawowe prawa i wolności obywatelskie w niezbędnym zakresie i na czas niezbędny. Rząd ogłasza stan wyjątkowy, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, środowiska naturalnego lub mienia. Zgodnie z prawem, stan wyjątkowy może trwać najdłużej 90 dni.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z pandemią SARS-CoV-2 zalecił rządowi centralny zespół kryzysowy. Regulacja był już wprowadzona w czasie wiosennej fali zachorowań od 16 marca do 14 czerwca br. Zdaniem mediów stan wyjątkowy umożliwia ograniczenie przemieszczania się obywateli lub wjazdu na konkretne terytorium. Możliwe jest też wprowadzenie zakazu zgromadzeń.

Słowacki minister zdrowia Marek Krajczi jeszcze przed posiedzeniem rządu oznajmił, że stan wyjątkowy ułatwiłby zakup niezbędnego wyposażenia ochronnego, a także, w razie potrzeby, przesuwanie pracowników służby zdrowia między poszczególnymi regionami, nawet bez ich zgody.

Ogłoszeniu stanu wyjątkowego towarzyszą zarządzenia m.in. zobowiązujące ministerstwo środowiska do zabezpieczenia wody pitnej w rejonach, w których może zostać ogłoszona kwarantanna; resort inwestycji i rozwoju regionalnego ma przygotować wykaz lokali, które można wykorzystać do ewentualnej kwarantanny; media muszą dysponować czasem antenowym dla informowania obywateli o przyjmowanych regulacjach.

Sytuacja epidemiologiczna na Słowacji zaczęla wymykać się spod kontroli. (Fot. Getty Images)

Oprócz ogłoszenia stanu wyjątkowego władze zaostrzyły ograniczenia, związane z rozprzestrzenianiem się kororawirusa. Od dzisiaj w całym kraju wraca obowiązek noszenia maseczek poza budynkami, jeżeli nie można utrzymać odległości co najmniej dwóch metrów od drugiej osoby. Wyjątkiem są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Maseczki będą także obowiązkowe dla uczniów starszych klas, a także wewnątrz budynków.

Również rząd Czech wprowadził wczoraj 30-dniowy stan wyjątkowy, który będzie obowiązywać od 5 października. Krok ten wraz z dodatkowymi restrykcjami ma ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem w kraju oraz wspomóc system ochrony zdrowia, który staje się niewydolny.

Ograniczenia wchodzące w życie w tym samym czasie, co stan wyjątkowy, dotyczą limitów uczestników imprez sportowych, kulturalnych i społecznych. W szkołach średnich ma zostać wprowadzone nauczanie zdalne. Celem, zdaniem Prymuli, jest doprowadzenie do sytuacji, w której jedna zakażona osoba zakazi mniej niż jedną osobę.

Czytaj więcej:

CBOS: 60 proc. Polaków boi się zarażenia koronawirusem

Niemcy: Surowsze zasady w walce z koronawirusem

Rekord zakażeń w UK. Boris Johnson przemówi dzisiaj do narodu

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement