Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Complaint against bakery for refusing to make 'gay cake' in Northern Ireland rejected

Complaint against bakery for refusing to make 'gay cake' in Northern Ireland rejected
Piekarz z Irlandii Północnej odmówił upieczenia ciasta wspierającego osoby LGBT. (Fot. Getty Images)
The European Court of Human Rights yesterday rejected a complaint by a gay activist from Northern Ireland who sued a Belfast-based Christian bakery for refusing to make a cake with a slogan supporting same-sex marriage.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sprawa zaczęła się w 2014 r., gdy Gareth Lee zaskarżył do sądu rodzinną piekarnię Ashers, gdy ta - powołując się na przekonania religijne właścicieli - odmówiła zrobienia ciasta przedstawiającego dwóch bohaterów "Ulicy Sezamkowej" - Berta i Erniego wraz z logo organizacji QueerSpace oraz hasłem "Support Gay Marriage". Zamówienie zostało przyjęte i opłacone, ale właściciele piekarni później zadzwonili do Lee i poinformowali go, że nie mogą wykonać zamówienia ze względu na żądane hasło.

Lee twierdzi, że odmawiając realizacji jego zamówienia, piekarnia dyskryminowała go ze względu na jego orientację seksualną i przekonania polityczne.

Wygrał w brytyjskich sądach pierwotną sprawę i późniejsze odwołanie, ale w 2018 r. brytyjski Sąd Najwyższy nie zgodził się z sądami niższej instancji i uznał, że odmowa nie była podyktowana orientacją seksualną klienta, lecz przekonaniami religijnymi i właściciele piekarni odmówiliby wykonania ciasta sprzecznego z ich przekonaniami także gdyby zamawiającym nie była osoba o orientacji homoseksualnej.

Po tym wyroku Lee zwrócił się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, argumentując, że odmowa, której doświadczył, jest na mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dyskryminacją.

Jednak wczoraj ETPC zdecydował większością głosów, że nie może przyjąć tej sprawy ze względów formalnych, gdyż Lee zwracając się do sądów brytyjskich, ani razu nie odwołał się do treści Konwencji.

"Argumenty o Konwencji muszą być podniesione wyraźnie lub merytorycznie przed władzami krajowymi. Skarżący na żadnym etapie postępowania krajowego nie powołał się na swoje prawa w związku z Konwencją. Opierając się wyłącznie na prawie krajowym, skarżący pozbawił sądy krajowe możliwości zajęcia się wszelkimi podniesionymi kwestiami związanymi z Konwencją, zamiast tego zwracając się do sądu (ETPC - przyp. red.) o uzurpowanie sobie roli sądów krajowych. Ponieważ nie wyczerpał on krajowych środków odwoławczych, wniosek był niemożliwy do przyjęcia" - wyjaśnił ETPC.

Czytaj więcej:

Kara za odmowę upieczenia ciasta wspierającego małżeństwa homoseksualne

Carrie Johnson: Prawa osób LGBT w UK będą wzmocnione

Londyn: Na Blackfriars otwarto centrum dla społeczności LGBTQ+

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement