Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Comparethemarket pulls meerkat ads from TV news after Ukraine invasion

Comparethemarket pulls meerkat ads from TV news after Ukraine invasion
W reklamach firmy Comparethemarket występują rosyjskie surykatki Aleksandr Orłow i jego pomocnik Siergiej. (Fot. Comparethemarket.com)
The price comparison website Comparethemarket has pulled its ads featuring the animated Russian meerkat Aleksandr Orlov from news bulletins in light of Vladimir Putin’s invasion of Ukraine.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Firma, która wydała około 90 milionów funtów na kampanie marketingowe w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego roku, z czego około dwie trzecie na reklamy telewizyjne, oświadczyła, że dokonała weryfikacji swoich strategii dotyczących mediów i nie będzie emitować reklam wokół treści związanych z konfliktem ukraińskim.

"Surykatki z Comparethemarket to postacie fikcyjne" - oświadczył rzecznik firmy, której właścicielem jest firma BGL z siedzibą w Peterborough, świadcząca usługi finansowe. "Nie mają one żadnego związku z Rosją i obecną sytuacją. Stale monitorujemy nasze reklamy, aby zachować ostrożność w odniesieniu do obecnej sytuacji" – wyjaśnił.

Reklamy - w których występuje Orłow, rosyjski miliarder z Moskwy i jego pomocnik, Siergiej - są emitowane od 2009 r. i odegrały kluczową rolę w awansie 16-letniej firmy od statusu słabej marki do jednej z czołowych serwisów oferujących porównywanie produktów i usług w Wielkiej Brytanii.

Hasło Orłowa, "simples", stało się tak popularne, że w 2010 r. zostało włączone do słownika Collins English Dictionary. Postać Orłowa - której głos podkłada Simon Greenall, najbardziej znany jako Michael z serialu "Jestem Alan Partridge" - konkuruje z innymi chwytliwymi kreacjami w sektorze porównywarek cen, w tym ze śpiewakiem operowym Gocompare, Gio Compario, odgrywanym przez walijską piosenkarkę Wynne Evans.

Inwazja na Ukrainę sprawiła, że w centrum uwagi znalazły się firmy wykorzystujące lub sprzedające produkty, które mogą być kojarzone z konfliktem lub Rosją.

W zeszłym tygodniu brytyjskie supermarkety znalazły się pod presją mediów społecznościowych, aby zmienić nazwę kurczaka kiev na "kyivs" na znak solidarności z Ukrainą, której stolicą jest Kijów po ukraińsku, a po rosyjsku Kiev.

Amerykańska sieć restauracji Applebee's została zmuszona do wycofania żartobliwej kampanii promocyjnej w telewizji po tym, jak CNN wyemitowała ją na podzielonym ekranie, podczas gdy w wiadomościach słychać było syreny przeciwlotnicze w stolicy Ukrainy.

"Marki muszą być świadome kontekstu, tonu i czasu emisji reklamy" - oznajmił Dave Barnett, dyrektor zarządzający agencji medialnej December 19. "Nie chodzi tylko o to, czy dana reklama lub element marketingu ma bezpośredni związek z konfliktem lub wydarzeniem. Kontekst jest najważniejszy, to zawsze było prawdą, ale nigdy bardziej niż teraz, gdy mamy do czynienia z ważnym wydarzeniem na świecie" – ocenił.
 

Czytaj więcej:

Brytyjski gigant BP zrywa współpracę z rosyjskim Rosnieftem

Wielka Brytania zakazuje transakcji z bankiem centralnym i ministerstwem finansów Rosji

Koncern Shell wycofuje się ze wspólnych inwestycji z Gazpromem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement