Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Charles III: There is no justification for the acts of violence committed by the British

Charles III: There is no justification for the acts of violence committed by the British
Karol III podkreślił, jak ważne jest zrozumienie krzywd z przeszłości. (Fot. Getty Images)
British King Charles III, visiting Kenya, admitted there was 'no excuse' for the 'disgusting and unjustified acts of violence' committed by the British against Kenyans in the past
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj Karol III wraz z królową Camillą rozpoczęli czterodniową wizytę w Kenii. Jest ona trzecim krajem odwiedzanym przez monarchę, od czasu objęcia tronu we wrześniu zeszłego roku.

Przed rozpoczęciem wizyty pojawiły się wezwania skierowane w jego stronę, by w imieniu Wielkiej Brytanii przeprosił za zbrodnie popełnione przez Brytyjczyków w czasach kolonialnych, w tym w szczególności podczas tłumienia powstania Mau Mau w latach 50. XX wieku.

W przemówieniu wygłoszonym na przyjęciu wydanym przez prezydenta Kenii Williama Ruto, Karol III krótko wspomniał o związkach swojej rodziny z tym krajem, przypominając m.in. o tym, że to tam jego matka Elżbieta II w 1952 roku dowiedziała się, że w związku ze śmiercią jej ojca obejmuje tron.

"To bliskość naszej wspólnej historii zbliżyła naszych ludzi. Musimy jednak również uznać najbardziej bolesne momenty naszej długiej i złożonej relacji. Złe czyny z przeszłości są przyczyną największego smutku i najgłębszego żalu" - ocenił Karol III, dodając, że podczas bolesnej walki o niepodległość i suwerenność doszło do "odrażających i nieuzasadnionych aktów przemocy wobec Kenijczyków", wobec czego "nie może być żadnego usprawiedliwienia".

"Wracając do Kenii, bardzo ważne jest dla mnie, abym pogłębił własne zrozumienie tych krzywd i spotkał się z niektórymi z tych, których życie i społeczności zostały tak boleśnie dotknięte" - dodał.

Jak podkreślił, "nic z tego nie może zmienić przeszłości", ale zajmując się historią z "uczciwością i otwartością", oba kraje mogą "być może zademonstrować siłę naszej dzisiejszej przyjaźni".

Wprawdzie Karol III nie oznajmił wprost, że przeprasza - bo o ewentualnych formalnych przeprosinach decyduje rząd - poszedł znacznie dalej niż w zeszłym roku w Rwandzie, gdy wspominał jedynie o "głębi jego osobistego smutku" z powodu cierpień spowodowanych niewolnictwem.

W 2013 roku Wielka Brytania wyraziła ubolewanie z tego z powodu brutalnego stłumienia powstania Mau Mau i wypłaciła 20 mln funtów odszkodowania dla 5 228 ofiar i ich potomków.

Czytaj więcej:

Właściciel dziennika "The Guardian" przeprasza za związki jego założycieli z niewolnictwem

Wielka Brytania uznała, że tzw. Państwo Islamskie popełniło ludobójstwo na jazydach

Trynidad i Tobago wystąpiło do Europy o odszkodowania za pracę niewolniczą

Brytyjski publicysta: Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze swoich zbrodni

Król Karol III rozpoczął symboliczną, ale trudną wizytę w Kenii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement