Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Charles Dickens: 200th anniversary of his time in factory as a child

Charles Dickens: 200th anniversary of his time in factory as a child
Muzeum Karola Dickensa w Londynie mieści się w dawnym domu pisarza. (Fot. CARL COURT/AFP via Getty Images)
When the future author of 'A Christmas Story' turned 11, his family fell into debt and urgently needed money. Charles's father then took him out of school and sent him to work in a shoe polish factory, where Charles toiled from 1823 to 1825.Little is known about this experience, because the writer also hid it out of shame. It was only two years after the writer's death that his biographer mentione
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Teraz z okazji 200-lecia tamtych wydarzeń (Karol Dickens rozpoczął pracę w fabryce we wrześniu 1823 r.) muzeum je zrekonstruowało. Okazuje się, że by wesprzeć rodzinę, nastolatek pracował 10 godzin dziennie, sześć dni w tygodniu. Zajmował się głownie przyklejaniem etykiet na flakoniki z pastą do butów (mieszanki sadzy, wosku pszczelego lub lanoliny, która sprawiała, że buty nie przemakały).

Budynek znajdował się w centrum Londynu, niedaleko obecnej stacji kolejowej Charing Cross. Był zrujnowany i – jako że stał nad brzegiem Tamizy, roiło się w nim od szczurów, co dodatkowo przerażało nastolatka.

Wysiłki dziecka, które było wówczas jedynym członkiem rodziny zarabiającym pieniądze, nie pomogły i kilka miesięcy później John Dickens, ojciec Karola, trafił do więzienia na trzy miesiące. Cytowana przez "The Guardian" Frankie Kubicki, starsza kustoszka Muzeum Karola Dickensa, opowiedziała, że opierająca się na wyzysku praca młodego Karola w fabryce miała zniszczyć jego relacje z rodzicami na całe życie.

"Przedmioty, które pokazujemy, sprawiają, że to doświadczenie jest namacalne. Pozwalają nam też dostrzec degradujący wpływ ubóstwa na życie dziecka i jego rodziny" – dodała kustoszka.

Z drugiej strony owo doświadczenie dziecka, które później wyrosło na jednego z najwybitniejszych pisarzy epoki wiktoriańskiej, znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości. Pomogło mu stworzyć takie ikoniczne postacie dzieci naznaczonych tragicznym losem, jak Oliver Twist czy David Copperfield.

Wśród wystawionych eksponatów są ryciny pokazujące warunki panujące w fabrykach takich jak Warren's Blacking Warehouse i butelka pasty do butów, pochodząca z tejże manufaktury. Ta ostatnia jest niezwykłym znaleziskiem. W 2006 r. archeolodzy wydobyli ją ze starej studni na lód, którą w XIX w. wykorzystywano jako wysypisko śmieci.

Dołączono również listy, napisane przez jego ojca, które uwidaczniają nieczułość rodzica na los dziecka, a przy tym ujawniają trudności finansowe, z jakimi borykała się rodzina.

Muzeum Karola Dickensa mieści się w dawnym domu pisarza (mieszkał w nim z rodziną od 1837 do 1839 roku). Wystawa "Blacking Factory" – mieszcząca się w dawnym gabinecie Dickensa - będzie czynna do 21 stycznia 2024 roku.

Czytaj więcej:

Do kupienia jest angielska posiadłość, w której mieszkała Jane Austen

Najlepsze miasta w UK dla miłośników książek

Pracownik British Museum zwolniony w związku z zaginięciem eksponatów

"Daily Telegraph": Kurator z British Museum ukradł nawet 2 tys. eksponatów

Londyn: Dyrektor British Museum ustąpił w związku z zaginięciem prawie 2 000 eksponatów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement