Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Channel 4: Meat origin unknown in every 3rd sandwich in stores

Channel 4: Meat origin unknown in every 3rd sandwich in stores
Dlaczego niektórzy producenci kanapek ukrywają informacje o pochodzeniu mięsa? - zastanawiają się autorzy dokumentu na Channel 4. (Fot. Getty Images)
Channel 4 aired a new documentary called 'The Truth About Your Sandwich' which shed new light on the standards of the 'sandwich industry'. The authors of the program conducted a study which shows that even every third sandwich has an unknown origin.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W dokumencie, który został wyemitowany w ubiegły czwartek, prowadząca Helen Skelton postanowiła sprawdzić, jak funkcjonują firmy zajmujące się produkcją kanapek. W ramach dochodzenia sprawdzono m.in. standardy higieny i pochodzenie produktów.

Celem dziennikarskiego śledztwa prowadzonego przez Helen Skelton była również weryfikacja tego, na ile klienci mogą ufać wszelkim oznaczeniom na opakowaniach kanapek.

Reporterka spotkała się z prowadzącą na ten temat badania osobą o imieniu Mark. Przekazał on, że "coraz trudniej jest dowiedzieć się, skąd pochodzi mięso znajdujące się w kanapkach". To z kolei - w ocenie eksperta - uniemożliwia nabycie wiedzy o tym, jak powstaje produkt.

"Spędziliśmy sporo czasu na badaniu tego, skąd pochodzi mięso: na przeglądaniu opakowań, badaniach internetowych czy rozmowach ze sprzedawcami detalicznymi i nie mogliśmy znaleźć podstawowych informacji o pochodzeniu mięsa dla 33 proc. wszystkich kanapek" - wskazał.

Rynek kanapek w Wielkiej Brytanii jest warty ponad 7 mld funtów. (Fot. kadr z filmu "The Truth About Your Sandwich"/Channel 4)

"Rozmawialiśmy również ze sprzedawcami, którzy oznajmili nam, że wiedzą, skąd pochodzi mięso. Co to jednak oznacza dla klienta?" - zapytał prowadzącą ekspert. "Że 33 procent mięsa w kanapkach pochodzi z niezidentyfikowanego miejsca?" - odparła Helen Skelton, co potwierdził specjalista.

"Największy problem jest taki, że jeśli sami sprzedawcy nie mówią nam choćby tego, z jakiego kraju pochodzi mięso, to na pewno nie mówią nam również o tym, jak jest produkowane, gdzie żyją zwierzęta i w jakich warunkach są przetrzymywane" - dodał Mark.

Tylko w ubiegłym roku w całej Wielkiej Brytanii sprzedano 3,5 mld kanapek, a cały rynek wyceniany jest na rekordowe £7,25 mld.

Czytaj więcej:

Badanie: Brytyjczycy coraz chętniej rezygnują z jedzenia mięsa

Polskie mięso w supermarketach w UK. Jest apel o bojkot

Supermarkety w UK odnoszą się do zarzutów o sprzedawanie mięsa z Polski

Bułgarska TV: Więcej sygnałów o polskim mięsie z salmonellą

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement