Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cameron sought Queen's help over Scottish independence

Cameron sought Queen's help over Scottish independence
David Cameron zostal powołany na premiera UK w maju 2010 roku. (Fot. Getty Images)
Former PM David Cameron has revealed he asked whether the Queen could 'raise an eyebrow' about the prospect of Scotland voting for independence. He told the BBC he sought help from royal officials days before the 2014 vote amid 'mounting panic' he may lose.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przyznał Cameron w rozmowie ze stacją BBC, przed referendum był tak zaniepokojony o jego wynik, że zwrócił się do prywatnego sekretarza królowej, mówiąc iż "samo uniesienie (przez nią) brwi, nawet o ćwierć cala, mogłoby - uważamy - zrobić różnicę".

Wyznanie to padło w dokumencie BBC poświęconym rządom Camerona. Dokument zbiega się w czasie z publikacją wspomnień Camerona zatytułowanych "For the Record".

Zgodnie z tradycją, brytyjska monarchini nie angażuje się w bieżącą politykę i rzadko ujawnia publicznie osobiste poglądy. Tym większym zaskoczeniem było, że kilka dni przed referendum Elżbieta II powiedziała, iż Szkoci powinni przed głosowaniem "pomyśleć bardzo rozważnie o przyszłości". Zostało to odebrane jako poparcie dla pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie.

W referendum, które odbyło się jesienią 2014 r., przeciwnicy niepodległości wygrali stosunkiem głosów 55:45.

Czy Cameron nie ujawnił zbyt wiele ze swych rozmów z królową? - pytają obserwatorzy... (Fot. Getty Images)

Pałac Buckingham nie skomentował oficjalnie rewelacji Camerona, ale źródła poinformowały BBC o panującym w związku z tym niezadowoleniu, mówiąc, że "nie jest w niczyim interesie", by upubliczniać rozmowy między monarchinią a szefem rządu.

Sam Cameron zapytany o reakcję Pałacu Buckingham wyjaśnił, że próbował przekazać "szczere wyjaśnienie" działań. Dodał, że powiedział już "dużo, a być może za dużo" na temat swojej rozmowy z królową.

Do sprawy odnieśli się natomiast Alex Salmond, ówczesny premier autonomicznego rządu Szkocji, który po przegranym referendum złożył rezygnację oraz jego następczyni Nicola Sturgeon. Obydwoje mówili, że to świadczy o panice, jaka wówczas panowała w obozie przeciwników niepodległości.

To nie pierwszy przypadek, gdy Cameron ujawnił zbyt dużo ze spotkania z królową.

W 2014 r. kamery wychwyciły jak w rozmowie z byłym burmistrzem Nowego Jorku Michaelem Bloombergiem pujawnił, że królowa "zamruczała" z zadowolenia na wieść o wyniku referendum i "nigdy nie słyszał kogoś tak szczęśliwego". Później przeprosił Elżbietę II za te słowa.

Czytaj więcej:

Reakcje Szkotów po referendum. Cameron "zachwycony" wynikami

Wielka Brytania bez Szkocji? Cameron leci do Edynburga

Cameron: "Nie szykuje się" drugie referendum w Szkocji

Kolejna wpadka Camerona. Znowu chodzi o królową

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement