Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: The coronavirus did not stop religious Poles

CBOS: The coronavirus did not stop religious Poles
W Polsce rośnie zaangażowanie w praktyki religijne. (Fot. Getty Images)
Three quarters of Poles declare that during the pandemic their religious involvement remained at the same level as before. It increased in 12 percent According to the declarations, the most popular medium from which mass transmissions were received was television - according to the latest CBOS study
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Bardziej niż radio popularny okazał się internet. "W transmisjach online wzięła (przynajmniej raz) udział więcej niż jedna piąta Polaków (21 proc.), natomiast słuchanie mszy św. w radiu deklaruje (17 proc.) ankietowanych" - podano.

"Ludzie ponadprzeciętnie zaangażowani w życie religijne przed pandemią podejmowali w czasie autoizolacji najwięcej aktywności z obszaru wiary i w związku z tym jeszcze pogłębili swoją religijność. Osoby sporadycznie praktykujące lub wcześniej niebiorące udziału w praktykach religijnych nie nawróciły się zaś masowo, chociaż części z nich zdarzyło się oglądać mszę św. w telewizji" - wynika z najnowszego badania CBOS na temat wpływu pandemii na religijność Polaków.

Podano, że trzy czwarte ankietowanych zadeklarowało, że podczas pandemii ich zaangażowanie religijne było na takim samym poziomie jak wcześniej (75 proc.). Wśród pozostałych nieco więcej osób uważa, że ich aktywność religijna wzrosła – tak postrzega to co ósmy badany (12 proc.), a co dziesiąty jest zdania, że jego zaangażowanie religijne spadło (10 proc.).

Transmisje mszy świętych w internecie oglądało 6 na 10 Polaków. (Fot. Getty Images)

Z badań CBOS wynika, że spośród grup społeczno-zawodowych więcej czasu poświęcali na modlitwę, medytację i inne praktyki religijne rolnicy (20 proc.), najstarsi badani (18 proc.) wśród osób powyżej 65.roku życia), mieszkający na wsi (17 proc.), a także częściej kobiety (17 proc.) niż mężczyźni (7 proc.)".

Zwrócono uwagę, że wpływ na zmianę postaw religijnych w czasie epidemii ma również orientacja światopoglądowa. "Wzrost zaangażowania religijnego obserwują u siebie głównie osoby identyfikujące się z prawicą (20 proc.) oraz te, które generalnie brały udział w mszach św. lub nabożeństwach co najmniej raz w tygodniu (od 18 proc. deklarujących udział raz w tygodniu do 47 proc. uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy na tydzień)".

Ponad połowa Polaków odpowiedziała, że zdarzyło im się oglądać transmisję mszy św. w telewizji (60 proc.).

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy mają chłodny stosunek do muzułmanów

Ilu Polaków chodzi na msze? Kościół przedstawił statystyki

Francja: Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement