Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: 68% Poles consider Easter a family holiday, and 44 percent. too religious

CBOS: 68% Poles consider Easter a family holiday, and 44 percent. too religious
Badanie ujawniło, iż Wielkanoc jest świętem religijnym dla jedynie 4 na 10 Polaków. (Fot. Getty Images)
68 percent Poles consider Easter as family holidays. For 44 percent they are a religious experience, and 38 percent. treats them as a nice tradition - according to the CBOS survey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wielki Post to w tradycji chrześcijańskiej czas pokuty i wyrzeczeń, który ma przygotować wiernych do świadomego przeżywania Świąt Wielkanocnych.

Z badania CBOS wynika, że nieco ponad połowa z nich (56 proc.) przynajmniej częściowo ogranicza w tym okresie przyjemności, takie jak oglądanie telewizji, słuchanie muzyki rozrywkowej czy chodzenie na przyjęcia albo do kina.

Odsetek osób starających się w Wielkim Poście ograniczać rozrywki spadł o 6 p. proc. w stosunku do pomiaru z 2020 r. (z 62 proc. do 56 proc.). Ogólnie rzecz biorąc, tegoroczny wynik nie odbiega znacząco od przeciętnej, bo w ostatnich 20 latach utrzymywał się w przedziale 50-62 proc.

CBOS zaznacza, że od prawie trzech dekad Polacy uważają Wielkanoc za święto przede wszystkim rodzinne, a dopiero w dalszej kolejności za religijne i miłą tradycję.

Ostatnie badania pokazały, że dla nieco ponad dwóch trzecich Polaków (68 proc.) Święta Wielkanocne są przede wszystkim świętem rodzinnym. W dalszej kolejności Wielkanoc stanowi dla rodaków przeżycie religijne (44 proc.), miłą tradycję (38 proc.), wypoczynek i przerwę w pracy (16 proc.) oraz okazję do spotkania z przyjaciółmi (8 proc.). Pozostałe odpowiedzi z kwestionariusza wybierało bardzo niewielu badanych.

Wielkanoc jako przede wszystkim przeżycie religijne traktują częściej kobiety (48 proc. wobec 39 proc. wśród mężczyzn), osoby starsze (52 proc. wśród badanych powyżej 64 lat wobec 29 proc. wśród badanych w przedziale 18-24 lata), mieszkające w mniejszych miejscowościach (55 proc. wśród mieszkańców wsi wobec 33 proc. wśród mieszkańców ponad półmilionowych miast), wyznające poglądy prawicowe (62 proc. wobec 24 proc. na lewicy) i częściej uczestniczące w praktykach religijnych (86 proc. wśród badanych uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu wobec 10 proc. wśród w ogóle nieuczestniczących).

Wyraźniejsze, jednokierunkowe zmiany CBOS zanotował w zachowywanych przez Polaków praktykach wielkopostnych i wielkanocnych o charakterze religijnym. Sięgają one od 7 do 15 p. proc. Tendencję spadkową obserwowano również w przypadku kultywowania tradycyjnych zwyczajów świątecznych w rodzinach badanych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI).

Czytaj więcej:

Kantar Public: Na święta wielkanocne przygotowujemy za dużo jedzenia

Badania: Na święta wielkanocne Polacy chcą przeznaczyć średnio 538 zł

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement