Menu

Brytyjski resort zdrowia: 3,5 miliona testów "w drodze do NHS"

Brytyjski resort zdrowia: 3,5 miliona testów "w drodze do NHS"
Brak testów bardzo niepokoił lekarzy i pielęgniarki, którzy pracują w brytyjskiej służbie zdrowia. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii zamówił 3,5 miliona testów immunologicznych - ogłosił wczoraj minister zdrowia Matt Hancock, obiecując, że dzięki nim lekarze i pielęgniarki będą w stanie dowiedzieć się, czy byli zarażeni koronawirusem i czy mogą bezpiecznie wrócić do pracy.
Reklama

Chodzi o testy kasetkowe, wykrywające przeciwciała, które organizm wytwarza od 5 do 10 dni po zetknięciu się z koronawirusem. Wynik otrzymuje się nawet po 10 minutach.

Mimo że wciąż nie wiadomo, kiedy testy trafią do NHS, to oświadczenie Matta Hancocka zostało przyjęte z zadowoleniem przez pracowników służby zdrowia.

Brak testów bardzo niepokoił lekarzy i pielęgniarki, którzy wskazywali, że nie tylko ryzykują zakażenie pacjentów i ich rodzin, ale też "niepotrzebnie przebywają w izolacji w czasie, gdy mogliby opiekować się chorymi na Covid-19".

Matt Hancock (na zdj.) zapewnił, że testy będą do dyspozycji NHS "już lada dzień". (Fot. Getty Images)

Zamówione przez brytyjskie rząd testy na obecność przeciwciał "nie wykażą co prawda obecności koronawirusa, ale pozwolą określić, czy dana osoba była zakażona, a co za tym idzie - jest już na niego odporna i może wrócić do pracy" - poinformował Matt Hancock dodając, że testy będą do dyspozycji NHS "już lada dzień". 

Przy okazji wskazał, że w ostatnich dniach siedział w Izbie Gmin obok brytyjskiej wiceminister zdrowia Nadine Dorries, która miała koronawirusa, ale "już wyzdrowiała i stała się odporna na Covid-19".

Według najnowszych danych brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia, w całym kraju wykryto już ponad 8 tys. przypadków koronawirusa, z czego 422 okazały się śmiertelne.

Czytaj więcej:

NHS czasowo przejmuje prywatne szpitale

NHS apeluje: Krew będzie potrzebna "bardziej niż kiedykolwiek"

Kolejne 87 zgonów w UK. Wojsko wspomoże pracę policji

Najmłodsza brytyjska posłanka wraca do pracy w ośrodku opieki dla seniorów

"Koronawirusem już mogła zakazić się połowa populacji Wielkiej Brytanii"

Książę Karol ma koronawirusa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama