Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

All junk food advertising could be banned online to drive down obesity

All junk food advertising could be banned online to drive down obesity
Wielka Brytania chce zwiększyć swoje wysiłki na rzecz walki z otyłością. Czy zakaz reklam fast-foodów w sieci w tym pomoże? (Fot. Getty Images)
Online adverts for fatty, sugary and salty food could be banned under new proposals set out by Downing Street.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Celem rozpoczynających się konsultacji jest próba zrozumienia, w jaki sposób zakaz reklam śmieciowego jedzenia wpłynie na społeczeństwo i czy będzie on pomocny w rozwiązaniu kryzysu otyłości.

Niektóre organizacje zdrowotne w Wielkiej Brytanii wyraziły już swój sprzeciw wobec planów, wskazując, że są one przygotowane niewłaściwie. Część ekspertów zauważa, że jeśli prawo wejdzie w życie, nie będzie można reklamować m.in. awokado, musztardy, hummusu, pasty Marmite, czy takich dań jak Chicken Tikka Masala bądź fish and chips.

Zakaz, jeśli będzie przyjęty, wpłynie także na branżę reklamową. Reklam poświęconych wysokokalorycznemu jedzeniu nie będzie można emitować m.in. w Google, na Facebooku, Twitterze czy Instagramie.

"Jestem zdeterminowany, aby pomóc rodzicom, dzieciom i całym rodzinom w Wielkiej Brytanii w dokonywaniu zdrowszych wyborów dotyczących tego, co jedzą. Wiemy, że dzieci spędzają więcej czasu w internecie, a rodzice chcą mieć pewność, że nie są narażone na reklamy promujące niezdrową żywność, która może wpływać na nawyki żywieniowe na całe życie" - przekazał minister zdrowia Matt Hancock.

"Będzie to wiodące na świecie prawo służące stawieniu czoła wyzwaniom związanym z otyłością, przed którymi stoimy obecnie, a które w przyszłości stanie się jeszcze bardziej widoczne" - dodał.

Badania cytowane w konsultacjach wskazały, że dzieci poniżej 16. roku życia w Wielkiej Brytanii były narażone na 15 miliardów reklam produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli (HFSS) w 2019 r., w porównaniu z 700 milionami dwa lata wcześniej. Jedno na troje dzieci kończy szkołę podstawową z nadwagą lub otyłością, a prawie dwie trzecie dorosłych w Anglii ma nadwagę lub żyje z otyłością.

Profesor Graham MacGregor z grupy Action On Sugar ocenił, że narodowy lockdown "znacznie zwiększył skalę narażenia dzieci na nieodpowiedzialny marketing". Caroline Cerny z organizacji Obesity Health Alliance podkreśliła z kolei, że "reklama śmieciowego jedzenia działa i może skutecznie wpływać na nasze codzienne wybory".

Czytaj więcej:

UK rozpoczyna walkę z otyłością. W życie wchodzą nowe regulacje

Naukowcy ostrzegają: Lockdown może napędzić epidemię otyłości

Ludzie otyli mogą ciężej przechodzić zarażenie COVID-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.05.2024
    GBP 4.9741 złEUR 4.2812 złUSD 3.9701 złCHF 4.3737 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement