Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British historian: Stalin hated Poland, that's why he took part in its partition

British historian: Stalin hated Poland, that's why he took part in its partition
Józef Stalin miał darzyć Polaków wyjątkową nienawiścią. (Fot. Getty Images)
Joseph Stalin deeply, personally hated Poles, in part because of the Bolsheviks' defeat in 1920, and this was an important factor in the decision to conclude a pact with Nazi Germany and partition Poland in 1939, says British historian Antony Beevor today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dziś przypada 84. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich na wschodnie tereny II RP, co było realizacją uzgodnień z tajnego protokołu do zawartego 23 września 1939 r. paktu o nieagresji między Niemcami a Związkiem Sowieckim, i co ostatecznie przypieczętowało los Polski.

"Osobista niechęć Stalina do Polski była ważnym czynnikiem w decyzji o pakcie z Hitlerem i podziale Polski. Stalin nienawidził Polaków, po części z powodu porażki w 1920 roku, za którą Lew Trocki i Włodzimierz Lenin go winili. To wyłącznie Stalin był obwiniany za to, że 1. Armia Konna nie przyszła z pomocą Michaiłowi Tuchaczewskiemu, gdy ten nacierał na Warszawę. To dlatego Tuchaczewski później był jedną z pierwszych ofiar czystek w Armii Czerwonej, bo Stalin zemścił się w ten sposób za obwinianie go. Stało się to też powodem nienawiści Stalina do Polaków" - wyjaśnia Beevor.

Zastrzega jednak, że nawet gdyby Stalin wtedy nie wstrzymał wsparcia dla Tuchaczewskiego, dość wątpliwe jest, czy bolszewikom udałoby się zrealizować plan dotarcia do Niemiec i rozpętania tam rewolucji.

Beevor ocenia, że przejawem zrodzonej wówczas nienawiści Stalina był też fakt, że w czasach wielkiej czystki w Związku Sowieckim w latach 1937-38 to Polacy byli tą mniejszością narodową w tym kraju, która ucierpiała najmocniej. "I dlatego też był tak bardzo chętny, by wraz z nazistami wymazać Polskę z mapy świata i w 1939 roku wziął udział w jej rozbiorze" - podkreśla.

Antony Beevor jest jednym z najbardziej znanych współczesnych brytyjskich historyków wojskowości, specjalizuje się w historii II wojny światowej, historii Rosji oraz hiszpańskiej wojny domowej. Jest autorem kilkunastu książek, z których najważniejsze to: "Stalingrad" (1998), "Berlin 1945. Upadek" (2002), "Bitwa o Hiszpanię: hiszpańska wojna domowa 1936-39" (2006), "Druga wojna światowa" (2012) i "Rosja: rewolucja i wojna domowa 1917-1921" (2022).

Czytaj więcej:

"The Sunday Times" przypomina o 66 Polakach imigrantach na pokładzie Empire Windrush

Brytyjski historyk: Wojna polsko-sowiecka zatrzymała bolszewicki marsz na Europę

"Wielka Brytania, USA i Francja wypowiedziały wojnę Hitlerowi nie po to, by bronić Polski"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement