Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: British army believes navy and air force should help Ukraine more strongly

Media: British army believes navy and air force should help Ukraine more strongly
Żołnierze brytyjskiej armii podczas ćwiczeń na poligonie, marzec 2022 r. (Fot. ADRIAN DENNIS/AFP via Getty Images)
The British Army feels that it is taking almost the entire burden of British aid to Ukraine and believes that the Royal Navy and RAF, or navy and air force, should participate more, the Daily Telegraph reported.
News available in Polish

Według źródeł gazety, w armii istnieje przekonanie, iż ogłoszone przekazanie 14 czołgów Challenger 2 i mające się zacząć dzisiaj szkolenia ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi, są kolejnym przykładem tego, że bierze ona na siebie "lwią część" pomocy, a pozostałe elementy składowe sił zbrojnych powinny "pomóc w niesieniu tego ciężaru".

"Jeśli poważnie myślimy o zapewnieniu, że Ukraina wygra, powinniśmy zmierzać w tę stronę" - mówi jedno z cytowanych źródeł.

"Daily Telegraph" przypomina, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa zachodnich sojuszników, by w ślad za czołgami przekazali jego krajowi także samoloty wojskowe.

Jednak choć wysokie rangą źródło w RAF powiedziało, że w kwestii przekazania Ukrainie myśliwców "nigdy nie należy mówić nigdy", zaznaczyło jednocześnie, iż "nie jest to teraz priorytetem". Jak wyjaśniło, taki scenariusz może się pojawić, gdy "Rosja zostanie wyrzucona z Ukrainy i zaistnieje potrzeba prowadzenia przez Ukraińców misji patrolowych w celu ochrony swojej przestrzeni powietrznej".

Inne wysokie rangą źródło wojskowe broniło braku wsparcia ze strony sił powietrznych i marynarki wojennej, ponieważ "czołgi są tym, co przełamuje linie wroga". "Wyzwanie, które otrzymujemy w powietrzu i na morzu jest dwukrotnie większe. Nasze wyposażenie jest znacznie bardziej złożone w użyciu i wymaga dłuższego szkolenia na nim. To bardzo różni się od szkolenia wojsk lądowych na czołgach" - mówi.

Źródło w RAF poinformowało, że w kwestii przekazania Ukrainie myśliwców "nigdy nie należy mówić nigdy". (Fot. Getty Images)

Jak przypomina "Daily Telegraph", tuż po ogłoszeniu przez premiera Rishiego Sunaka decyzji o przekazaniu Ukrainie czołgów Challenger, dowódca armii gen. Patrick Sanders - zastrzegając, że Ukraina ich potrzebuje i skutecznie je wykorzysta - wyraził obawę, że tymczasowo osłabi to możliwości brytyjskiej armii.

Na początku grudnia, gdy żołnierze mieli zastąpić strajkujących funkcjonariuszy straży granicznej, ta sama gazeta pisała, że dowództwo armii nie jest zadowolone z tego, iż rząd zaczął sięgać po jej personel w każdej trudniejszej sytuacji, jak strajki, powodzie czy pandemia, podczas gdy takie sytuacje powinny być wyjątkowe.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd: Ukraina otrzyma 14 czołgów Challenger 2 i ok. 30 armatohaubic

Były oficer brytyjskiej armii: Polska odważną pomocą dla Ukrainy zawstydza Niemcy

Brytyjski wywiad: Rosyjski resort obrony oszacował, do kiedy potrwa wojna na Ukrainie

Nie żyją dwaj brytyjscy wolontariusze zaginieni na Ukrainie od 7 stycznia

Wielka Brytania: W Polsce powinna powstać wielka fabryka broni dla Ukrainy

Brytyjski rząd: Czołgi na Ukrainę dotrą w marcu, szkolenia zaczną się w poniedziałek

    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł

    Sport