Menu

Brytyjczycy nie "zaszkodzili" hiszpańskiej turystyce

Brytyjczycy nie "zaszkodzili" hiszpańskiej turystyce
Do Hiszpanii przyjeżdżało co prawda mniej Brytyjczyków, ale negatywną tendencję zrekompensował wzrost liczby odwiedzających z innych krajów. (Fot. Getty Images)
Rekordowa liczba 83,7 mln turystów odwiedziła Hiszpanię w 2019 roku - poinformowała minister przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto. Rok wcześniej liczba zagranicznych urlopowiczów w tym kraju była o 900 tys. osób mniejsza.
Reklama

Minister przyznała, że w 2019 roku zaobserwowano wprawdzie spadek liczby urlopowiczów z kierunków kluczowych do tej pory dla hiszpańskiej turystyki, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, ale negatywną tendencję zrekompensował wzrost liczby odwiedzających z innych krajów.

"W minionym roku zaobserwowaliśmy zwiększony napływ turystów z innych, czasem odległych kierunków, osób o dużej sile nabywczej, m.in. z USA" - poinformowała Reyes Maroto.

Przypomniała, że od 2013 roku sukcesywnie rośnie liczba zagranicznych urlopowiczów w Hiszpanii. Minister podkreśliła, że spodziewa się kontynuacji tego trendu także w roku bieżącym.

Miniony rok okazał się rekordowy mimo bankructwa biura podróży Thomas Cook. (Fot. Getty Images)

"Rząd z optymizmem wchodzi w 2020 rok, gdyż hiszpański sektor turystyczny jest silny i skonsolidowany, a także gotowy na czekające go wyzwania" - podkreśliła.

Miniony rok okazał się rekordowy mimo kilku niesprzyjających turystyce zjawisk, takich jak bankructwo biura podróży Thomas Cook, kryzys polityczny w Katalonii i związane z nim październikowe zamieszki w regionie.

Minister wskazała, że 2019 rok był rekordowy także pod względem wydatków zagranicznych urlopowiczów w Hiszpanii. Łącznie wyniosły one ponad 92,3 mld euro, czyli o 2,9 proc. więcej niż w 2018 roku.

W branży turystycznej w Hiszpanii pracuje obecnie ok. 2,4 mln osób, co stanowi 12,4 proc. zatrudnionych we wszystkich sektorach gospodarki tego kraju. W zeszłym roku w hiszpańskich firmach turystycznych powstało ponad 75 tys. nowych miejsc pracy.

Czytaj więcej:

Prezes Thomas Cook "prawie płakał", gdy zwalniał 9 tys. osób

O tym, gdzie podróżowaliśmy w ostatniej dekadzie, decydowały social media

"Balconing" zakazany. Na Balearach mają dość pijanych turystów

UE rozdała tysiące biletów na podróże po Europie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2020
  GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

  Sport


  Reklama