Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The British discovered the treasure underwater. The Cypriot authorities confiscated him

The British discovered the treasure underwater. The Cypriot authorities confiscated him
Sprawa sięga jeszcze 2015 roku. (Fot. Getty Images)
About 600 objects excavated from the wreck of a seventeenth-century Ottoman ship located two kilometers deep is the subject of a dispute between a British private company and the authorities of the Republic of Cyprus, which confiscated the finds
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"To skomplikowana sprawa i do jej rozwiązania dojdzie prawdopodobnie dopiero w sądzie" – przekazała przedstawicielka cypryjskiego Wydziału ds. Starożytności, pod którego opieką znajduje się zajęta kolekcja.

W jej skład wchodzi m.in. kilkaset chińskich porcelanowych filiżanek do herbaty z okresu dynastii Ming, osmańskie gliniane fajki oraz szkło i ceramikę z Włoch, Hiszpanii, Belgii, Jemenu oraz Zatoki Perskiej.

54 skrzynie z 588 przedmiotami cypryjscy celnicy znaleźli w grudniu 2015 roku na pokładzie statku badawczego Odyssey Explorer, gdy ten zawinął do portu w Limassol, aby rutynowo zaopatrzyć się tam w prowiant i paliwo. Obiekty, wydobyte z wraku handlowego statku, który zatonął w 1630 roku na morzu w obecnej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Libanu, zostały skonfiskowane, ponieważ nie były zarejestrowane w manifeście ładunkowym Odyssey, płynącym pod banderą Bahamów.

Brytyjska firma zapewnia, że jej głównym celem jest "służba nauce". (Fot. Getty Images)

Dyskusja na temat dalszych losów kolekcji, znajdującej się na Cyprze od ponad czterech lat, wybuchła po artykule na jej temat opublikowanym w ostatnim czasie przez brytyjski dziennik "The Guardian".

Ponieważ sprawa dotyczy cennych antyków, zaangażowane w nią jest zarówno cypryjskie ministerstwo spraw zagranicznych, które skontaktowało się z rządem Libanu, aby ustalić prawdziwego właściciela odzyskanych obiektów, jak i Wydział ds. Starożytności, który twierdzi, że firma Enigma Recoveries odpowiedzialna za ich wydobycie jest "znana z licznych nielegalnych podwodnych wykopalisk i kieruje się wyłącznie chęcią zysku".

Powstała w 2010 roku w Londynie firma, utrzymująca, że jest prawnym właścicielem przedmiotów skonfiskowanych przez władze cypryjskie, zaprzecza tym oskarżeniom i twierdzi, że głównym motywem jej działania jest służba nauce.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement