Menu

Brexit letter warns of 7,000-truck queues in Kent

Brexit letter warns of 7,000-truck queues in Kent
Kierowcy, który nie będzie miał odpowiedniego pozwolenia, będzie grozić kara w wysokości 300 funtów. (Fot. Getty Images)
Exporters to the EU face 7,000-truck-long queues in Kent and two-day delays to trade after the Brexit transition period ends, the government has warned.
Advertisement
News available in Polish

Minister Michael Gove, odpowiedzialny w brytyjskim rządzie za przygotowania do twardego Brexitu, przedstawił niedawno "najgorszy, ale możliwy scenariusz" dotyczący opuszczenia po 1 stycznia przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE.

Zgodnie z dokumentem, w styczniu w hrabstwie Kent w kolejkach może stać nawet 7 tys. ciężarówek. "Zarówno import, jak i eksport mogą zostać zakłócone w podobnym stopniu" - podkreślono w liście.  Oczekuje się bowiem, że UE wprowadzi pełną kontrolę towarów w Wielkiej Brytanii, zatrzymując cały ładunek bez odpowiedniej dokumentacji pod koniec okresu przejściowego 1 stycznia.

Tymczasem nawet 70 proc. przewoźników nie jest przygotowanych do nowych kontroli, co oznacza, że będą oni musieli wypełniać formularze i przygotowywać dokumentację na granicy, co na pewno spowoduje powstanie dużych kolejek.

Zakłóceń należy spodziewać się w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia, ale - jak zaznaczono w liście - mogą one potrwać trzy miesiące lub dłużej, jeśli Francja przeprowadzi rygorystyczne kontrole paszportowe wobec przewoźników na trasie Calais-Dover.

Gove jest odpowiedzialny w brytyjskim rządzie za przygotowania do twardego Brexitu. (Fot. Getty Images)

"Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, wprowadzony zostanie system pozwoleń na wjazd ciężarówek do hrabstwa Kent" - poinformował wczoraj Gove. Takie pozwolenie, ważne przez 24 godziny, potwierdzać będzie, że kierowca ma wszystkie niezbędne dokumenty do przewozu towarów przez granicę.

Minister bez teki w rządzie Borisa Johnsona zapewnił, że uzyskanie takiego pozwolenia będzie "stosunkowo prostym procesem", zaś w przypadku jego braku kierowcy będzie groziła kara w wysokości 300 funtów.

Wielka Brytania formalnie wystąpiła z Unii Europejskiej 31 stycznia br. Do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy i do tego momentu powinno być wypracowane porozumienie handlowe, które określi relacje gospodarcze w kolejnych latach. Tymczasem negocjacje umowy między Londynem a Brukselą utknęły w martwym punkcie.

Co się stanie, jeśli nie dojdzie do porozumienia? Najbardziej namacalną konsekwencją będą właśnie cła, kontrole graniczne oraz inne utrudnienia dla brytyjskich i europejskich eksporterów. 

Czytaj więcej:

Wyciekł "najczarniejszy scenariusz" Brexitu połączonego z drugą falą Covid-19

Johnson: Umowa z UE do 15 października lub koniec negocjacji

UE oskarża Wielką Brytanię o złamanie umowy ws. Brexitu

Ekspert: Rozmowy ws. Brexitu twają, trudno jest o kompromis

Brexit: Major i Blair wezwali Johnsona do wycofania kontrowersyjnej ustawy

Brexit: Rząd przygotuje Brytyjczyków do podróżowania po UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news