Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Government to launch study on economic benefits of reintroducing imperial units

Brexit: Government to launch study on economic benefits of reintroducing imperial units
Niektóre z imperialnych jednostek pozostały w użyciu do dziś. Pinta jest obecnie stosowana jako jednostka miary piwa w kuflach lub objętości mleka. (Fot. Getty Images)
The government is to launch a study of the economic benefits of reintroducing imperial units of measurement, to quantify a supposed advantage of Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W 2019 r. Boris Johnson zobowiązał się do wprowadzenia nowej "ery łaskawości i tolerancji wobec tradycyjnych miar" i zasugerował, że mierzenie w funtach i uncjach to symbol "odwiecznej wolności". W tym miesiącu mianował Jacoba Rees-Mogga "ministrem ds. potencjału wynikającego z Brexitu", aby zbadać, w jaki sposób Wielka Brytania może skorzystać na wyjściu z UE.

Imperialne systemy miar wycofano z użycia w gospodarce, gdy Wielka Brytania przystąpiła do wspólnego rynku europejskiego na początku lat 70. ubiegłego wieku, ale niektórzy ludzie pamiętający ten niezrozumiały system liczenia nadal są do niego przywiązani.

Ten odmienny system miar i wag produktów był stosowany niemal wyłącznie w Wielkiej Brytanii, choć w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje również podobny o zbliżonej nomenklaturze, ale z innymi jednostkami miar.

W przeciwieństwie do metrycznego systemu wagowego, w którym 1000 gramów odpowiada jednemu kilogramowi, system imperialny zakłada, że na jedną jednostkę przypada 14 funtów, a na jeden funt - 16 uncji. W przypadku płynów na jedną pintę przypada 20 uncji płynu, a na jeden galon - 160 uncji płynu, gdzie w systemie metrycznym na jeden litr przypada 1000 mililitrów.

Choć miary te w większości nie są już używane od około 60 lat, politycy uważają, że część starszych wyborców darzy je sympatią i dlatego od czasu do czasu stają się one zagadnieniem politycznym. W rzeczywistości w Wielkiej Brytanii obowiązuje system mieszany, w którym przedsiębiorstwa używają miar i wag metrycznych, podczas gdy na drogach stosuje się angielskie mile, a w pubach podaje się pinty piwa.

Paul Scully, torysowski minister ds. biznesu, stwierdził, że ponowne wprowadzenie imperialnych jednostek miar będzie "ważnym krokiem w kierunku odzyskania kontroli" i że planowana "ocena wpływu ekonomicznego na biznes zostanie przeprowadzona w odpowiednim czasie".

Jednak rzeczniczka Liberalnych Demokratów ds. biznesu Sarah Olney oskarżyła rząd o "marnowanie pieniędzy podatników" i podkreśliła, że są ważniejsze sprawy, którymi teraz należy się zająć. "To niedorzeczne, że twierdzą, iż pomoże to firmom po tym, jak wprowadzili podwyżkę składek na ubezpieczenie społeczne i nie zrobili nic, aby pomóc im w walce z rosnącymi rachunkami za energię" – stwierdziła.

"Zamiast marnować pieniądze podatników na przywracanie imperialnych miar, rząd powinien skupić się na prawdziwych problemach dotykających firmy, takich jak kilometrowe kolejki w naszych portach i ogromne ilości biurokracji stworzone przez Borisa Johnsona w wyniku chaotycznej umowy handlowej z UE" – oceniła.
 

Czytaj więcej:

Skutki Brexitu dla firm w UK to koszty, biurokracja i opóźnienia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement