Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit is 'wake-up call' for EU

Brexit is 'wake-up call' for EU
Jaka będzie przyszłość Europy po Brexicie? (Fot. Thinkstock)
Britain's decision to leave the European Union is a 'wake-up call' for the bloc, polish think tank says.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Macie szczęście, że to Wielka Brytania jako państwo najmniej powiązane z Unią Europejską, pierwsza opuściła UE. Wyjście takich krajów jak Francja czy Włochy wywoła znacznie głębsze perturbacje" – uważa prof. Steve Keen z Kingston University London.

Jego zdaniem, UE w obecnym kształcie, bez podjęcia reform, zmierza do rozpadu. „Europa sama się oszukuje. Nie ma sensu być w strukturze, która nie działa, dlatego Brytyjczycy zdecydowali o Brexicie” – przekonywał. Brexit to dzwonek, który powinien obudzić Unię Europejską - dodał.

„Wielka Brytania postąpiła rozsądnie nie podpisując w 1992 r. Traktatu z Maastricht, przez który państwa utraciły władzę sterowania własną walutą. W Europie ignoruje się fakt, że to prywatne, a nie publiczne zadłużenie napędza kryzys. W takich krajach jak Grecja, Hiszpania i Portugalia cały czas notuje się spadek populacji, wywołany migracją zarobkową” – ocenił.

Argumentował, że wraz z wprowadzeniem euro należało utworzyć „ministerstwo skarbu na poziomie europejskim”. „Trudno jest jednoczyć kraje, które nie mają wspólnego skarbu” – dodał.

„Brexit to katastrofa dla kontynentalnej Europy. Parlament brytyjski jako reprezentant głosu ludu mógłby większością 2/3 zablokować tę decyzję” – oceniła z kolei dyrektor think tanku European Democracy Lab Ulrike Guérot z Niemiec.

W jej opinii, przyjęcie oczekiwań Wielkiej Brytanii, że opuści UE wraz z zachowaniem swobodnego przepływ towarów, usług i kapitału z wyjątkiem swobodnego przemieszczania się ludzi, byłoby niebezpiecznym rozwiązaniem.

„Dziś w Unii Europejskiej powinniśmy uznać, że suwerenem naszego systemu są obywatele, inaczej nie będziemy w stanie przetrwać. Nie można uciec od Europy, od kontynentu. Jeśli na przykład Victor Orban zapowiada, że Węgry opuszczą Unię, to mówi nieprawdę” – nadmieniła ekspert z Niemiec.

Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim Danuta Huebner przekazała natomiast, że udział Wielkiej Brytanii w UE nie był nigdy "małżeństwem z miłości", lecz związkiem opartym na "konkretnych interesach". "To było właściwie ze strony Wielkiej Brytanii 40 lat stałego, sceptycznego spojrzenia na UE" - oceniła.

"Najważniejsze dziś dla Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii to skrócenie czasu niepewności, a dla samej UE to czas mocnego skonsolidowania się" - uważa polska europarlamentarzystka.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement