Błaszczykowski against Lewandowski in the match for breaking

Błaszczykowski i Lewandowski jutro zagrają przeciwko sobie. (Fot. Getty Images)
For many weeks, no league match has been won by the VfL Wolfsburg and Bayern Munich players. The meeting of the clubs of Jakub Błaszczykowski and Robert Lewandowski in the 8th Bundesliga round will take place on Saturday, October 20, at 15.30 at the 'Wilków' stadium.

Broniący tytułu Bayern zaczął sezon od czterech zwycięstw i prowadzenia w tabeli. W trzech ostatnich występach ani razu nie zwyciężył (remis oraz dwie porażki) i spadł na szóste miejsce - 13 pkt. W mediach coraz częściej i więcej pojawia się informacji o rzekomym konflikcie na linii szkoleniowiec Niko Kovac - najlepsi piłkarze, którzy mają zarzucać Chorwatowi np. zbyt krótkie i mało intensywne treningi. Nie brakuje też opinii, że wkrótce może nastąpić zmiana na ławce trenerskiej Bawarczyków.

Jeszcze gorzej wiedzie się VfL Wolfsburg. Po udanym początku i sześciu "oczkach" w dwóch seriach gier (a w poprzednich rozgrywkach utrzymanie dopiero po barażach), przyszły remisy i przegrane. Ostatni raz "Wilki" triumfowały w pierwszym dniu września. Dotychczas zgromadziły dziewięć punktów i plasują się na dziewiątej pozycji.

Powodów do satysfakcji nie mają polscy zawodnicy obu drużyn. 30-letni Lewandowski ostatniego gola strzelił niecały miesiąc temu w wyjazdowym spotkaniu z Schalke 04 Gelsenkirchen (2:0). Później nie zagrał z Augsburgiem (1:1), z kolei niskie noty otrzymał w magazynie "Kicker" za spotkania z Herthą Berlin (0:2) i Borussią Moenchengladbach (0:3).

33-letni Błaszczykowski tylko raz pojawił się na boisku w tym sezonie niemieckiej ekstraklasy; zanotował 12-minutowy występ w 7. kolejce z Werderem Brema (0:2). Później była przerwa na mecze reprezentacji - Błaszczykowski strzelił gola z Portugalią (2:3) w Lidze Narodów, a Lewandowski czeka na trafienie w zespole narodowym od sześciu meczów.

Wolfsburg to jeden z ulubionych rywali Lewandowskiego. W trzech poprzednich sezonach w każdym ligowym meczu przeciwko "Wilkom" zdobył co najmniej jedną bramkę. Łącznie w sześciu ostatnich konfrontacjach wbił im 12 goli, w tym pięć w odstępie dziewięciu minut w pamiętnym spotkaniu 22 września 2015 roku.

Liderem i jedyną ekipą w Bundeslidze bez porażki jest Borussia Dortmund (17 pkt). W sobotę klub Łukasza Piszczka zmierzy się na wyjeździe z zajmującym ostatnie, 18. miejsce VfB Stuttgart. Niedawno trenerem tej drużyny został Markus Weinzierl (zastąpił Tayfuna Korkuta), który w Bundeslidze pracował już z zawodnikami FC Augsburg i Schalke 04.

Po pięć punktów na koncie, podobnie jak VfB Stuttgart, mają Hannover 96 i drużyna Marcina Kamińskiego Fortuna Duesseldorf. Beniaminek z Duesseldorfu w piątek o 20.30 zagra we Frankfurcie z Eintrachtem, który jest siódmy (10 pkt).

Wicemistrz kraju Schalke (15. lokata) podejmie w sobotę Werder Brema (4.).