Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

To help the homeless, you must break the law

To help the homeless, you must break the law
Ekspert: "Osoba bezdomna jest traktowana w Polsce inaczej". (Fot. Getty Images)
The Act on social assistance means that to help people without shelter, organizations must break the law. However, the Ministry of Labor and Family has no objections to the regulations and does not intend to change them - writes the Polish daily 'Dziennik Gazeta Prawn'a.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Zostałam postawiona w sytuacji, że jeśli chcę pomagać osobom bezdomnym, muszę łamać prawo. Na 80 osób w schronisku, które prowadzę, jedynie 19 przebywa w nim legalnie" - zaznacza w rozmowie z "DGP" Adriana Porowska, dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Jak wyjaśnia gazeta, Porowska "od miesięcy, wraz z innymi organizacjami pozarządowymi świadczącymi pomoc bezdomnym, próbuje dotrzeć z przekazem, że obecne przepisy uniemożliwiają im pracę".

"Informowaliśmy zarówno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), jak i władze Warszawy. Jednak jedni i drudzy nie zrobili wiele, by rozwiązać problem. Z wyjątkiem przerzucania się odpowiedzialnością" - podkreśla dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

"I raptem dostałam z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy pismo wzywające mnie do wyeliminowania naruszeń i realizacji zadań zgodnie z umową dotacyjną oraz ustawą o pomocy społecznej. Bo w mojej placówce są ludzie bez decyzji administracyjnych. Czyli co? Mam ich wyrzucić na ulicę?" - pyta Porowska.

Obecne przepisy uniemożliwiają pracę organizacjom społecznym. (Fot. Getty Images)

"Winne są przepisy zawarte w ustawie z 2004 r. o pomocy społecznej" - wskazują jednoznacznie pytani przez "DGP" eksperci. "Mamy nieżyciowe, nieprecyzyjne, a miejscami sztywne przepisy, których trudno przestrzegać. Jednocześnie ciężar odpowiedzialności za ich stosowanie został zrzucony na organizacje pozarządowe" -  zauważa w rozmowie z "DGP" dr Adam Ploszka z Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW.

"Bo to na nie duże samorządy scedowały organizowanie pomocy bezdomnym. Kierownik schroniska staje więc przed wyborem: albo wyrzuci nielegalnych bezdomnych, albo będzie dalej stosował fortele, by pomóc ludziom i nie narazić się na wielotysięczne kary administracyjne" - dodaje ekspert.

Gazeta zaznacza, że "zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy, w przypadku osoby bezdomnej gminą właściwą do przyznania świadczenia, w tym miejsca w schronisku, jest ta, w której była ostatnio zameldowana na pobyt stały".

"To pokazuje, że osoba bezdomna jest traktowana w naszym kraju inaczej. Bo w innych przypadkach właściwa jest gmina według miejsca zamieszkania. Przepis skutkuje tym, że człowiek przebywający od lat w Warszawie może zostać przekierowany po pomoc do np. Szczecina, Przemyśla czy Tarnowa" - podsumowuje dr Ploszka. 

Czytaj więcej:

Wielkiej Brytanii grozi pokolenie bezdomnych emerytów

"Zespół szybkiego reagowania" na pomoc bezdomnym w Londynie

Londyn: Ponad 800 osób trafiło z niewoli na ulicę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement