Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Berlin: Performance on the occasion of the 80th anniversary of the Warsaw Ghetto Uprising

Berlin: Performance on the occasion of the 80th anniversary of the Warsaw Ghetto Uprising
Przedstawienie przygotowane przez licealistów miało za zadanie przypomnieć wydarzenia sprzed 80 lat. (Fot. Getty Images)
Yesterday evening at the Pilecki Institute in Berlin, a theatrical performance 'Warszawska Masada 1943' was staged, telling the story of the uprising in the Warsaw Ghetto, which broke out on April 19, 1943. The moving show was presented by high school students from Łódź.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Tym spektaklem chcielibyśmy uczcić wszystkich Żydów, walczących i ginących w getcie" - podkreślili przed spektaklem jego twórcy.

Przedstawienie zostało przygotowane z okazji rocznicy powstaniu w getcie warszawskim - pierwszego zbrojnego powstania miejskiego w czasie II wojny światowej. W spektaklu wykorzystano teksty z utworów Władysława Szlengla, Kazimierza Moczarskiego, Hanny Krall, Moshe Arensa oraz notatki z przesłuchań Juergena Stroopa - odpowiedzialnego za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim. Część muzyczna składała się głównie z pieśni szczególnie mocno symbolizujących powstanie, w tym hymnu powstańców i piosenki "Warszawo ma".

"Przedstawienie bardzo mi się podobało" - przekazał po spektaklu jeden z kilkudziesięciu widzów, którzy przybyli do Instytutu Pileckiego. "To nawet dobrze, że zrobili je młodzi ludzie, a nie profesjonalni aktorzy, bo spektakl niosło ich zaangażowanie, ich przejęcie się tematem" - dodał.

Jeśli historia "może kiedyś kogokolwiek czegoś nauczyć, to właśnie wtedy, kiedy młodzi ludzie uświadomią sobie i nam, jak zbrodniczy bywa nacjonalizm, szowinizm, rasizm. Kontekst wojny w Ukrainie sprawia, że historię powstania w getcie ogląda się jednak inaczej niż w czasach pokoju i prosperity - z większym niepokojem" - komentował widz spektaklu.

Organizatorem wydarzenia w Instytucie Pileckiego była Fundacja Hatikva we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Spektakl został przygotowany przez uczniów i nauczycieli VIII LO w Łodzi.

Dziś Instytut Pileckiego zaprasza na kolejne wydarzenia związane z obchodami zbliżającej się 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim: sympozjum naukowe "Doomed to resist?" zorganizowane przez Instytut Pileckiego w Berlinie we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma (Warszawa) i Uniwersytetem Touro (Berlin) oraz pokaz filmu "Marek Edelman... i była miłość w Getcie".

Czytaj więcej:

Obrazy polskiej malarki na wystawie o sztuce powojennej w Barbican Gallery w Londynie

Polonijna organizacja weteranów z USA: Domaganie się od Niemiec reparacji to polska racja stanu

Zmarł jeden z ostatnich w Wielkiej Brytanii ocalałych z Holokaustu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement