Bayern beat Mainz to kickstart title celebrations

Polski napastnik wczoraj po raz kolejny zagrał w ochronnej masce (Fot. Getty Images)
FC Bayern München eased into their weekend of Bundesliga title revelry with a comfortable 2-0 victory over 1. FSV Mainz 05 at the Allianz Arena on Saturday afternoon, preceding wild celebrations after being presented with the Meisterschale by DFL CEO Christian Seifert.

Mistrzostwo Niemiec już wcześniej, po raz 25. w historii, zapewnił sobie Bayern. Wicemistrzem został, po remisie w Kolonii 2:2, zespół VfL Wolfsburg. W Lidze Mistrzów zagra też trzecia Borussia Moenchengladbach, a udział w kwalifikacjach czeka Bayer Leverkusen.

Przed ostatnią kolejką niejasne było, kto opuści Bundesligę. Los ten spotkał beniaminka SC Paderborn, który praktycznie w bezpośrednim pojedynku o utrzymanie uległ na własnym stadionie VfB Stuttgart 1:2, oraz SC Freiburg (1:2 z Hannoverem 96, Artur Sobiech poza kadrą).

Paderborn świetnie zaczął sezon, ale w miarę upływu czasu spisywał się coraz gorzej. O jego spadku i jednocześnie przedłużeniu pobytu w ekstraklasie rywali ze Stuttgartu zdecydowało trafienie Daniela Ginczeka w 72. minucie.

W barażu o utrzymanie powalczy, podobnie jak przed rokiem, ekipa Hamburgera SV, która pokonała na własnym stadionie Schalke 04 Gelsenkirchen 2:0. To jedyny klub, który nigdy nie opuścił istniejącej od 1963 roku Bundesligi. Na stadionie w Hamburgu zegar odmierza czas, od jakiego drużyna HSV występuje w najwyższej klasie - gdy sędzia gwizdnął wczoraj po raz ostatni wskazywał 51 lat 272 dni i 17 minut.

Lewandowski, który grał do 73. minuty, strzelił bramkę z rzutu karnego w 25. minucie. Ubiegłoroczny król strzelców, jeszcze w barwach Borussii Dortmund, tym razem musiał się zadowolić drugą pozycję w klasyfikacji snajperów, którą podzielił z klubowym kolegą Arjenem Robbenem. Holender jednak ze względu na kłopoty zdrowotne zagrał tylko w 21 spotkaniach, a Polak - 31. Najlepszy okazał się Alexander Meier z Eintrachtu Frankfurt z 19 golami, który również końcówkę sezonu opuścił z powodu kontuzji, a swój dorobek wypracował w 26 występach.

Polski napastnik, który wczoraj po raz kolejny zagrał w ochronnej masce ze względu na niedawne złamanie nosa, w ciągu pięciu sezonów wystąpił w 131 spotkaniach Bundesligi i zdobył w nich 74 bramki oraz zaliczył 31 asyst.

Drugiego gola dla gospodarzy zdobył w Monachium, po podaniu "Lewego", Bastian Schweinsteiger, który wczoraj po raz 500. założył w oficjalnym meczu koszulkę Bayernu. Na listę strzelców wpisał się po raz 48.

Zwycięstwem nad Werderem Brema 3:2 z kibicami w Dortmundzie pożegnał się Juergen Klopp, który po sezonie zakończy pracę w Borussii. Po raz ostatni poprowadzi ją za tydzień w finale Pucharu Niemiec z VfL Wolfsburg. W lidze ekipa BVB zajęła siódme miejsce i zapewniła sobie udział w kwalifikacjach Ligi Europejskiej. Jeśli triumfuje w pucharze - trafi od razu do fazy grupowej. W kadrze meczowej znalazł się leczący od dłuższego czasu uraz Łukasz Piszczek, a zabrakło kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego.

W zakończonym wczoraj sezonie 306 spotkań niemieckiej ekstraklasy oglądało łącznie 13 317 855 kibiców, co daje najwyższą w historii średnią 43 522 na mecz.